New York Borsası'nda teknik arıza meydana geldi

New York Borsası'nda teknik arıza meydana geldi

New York Borsası'nda teknik arıza meydana geldi

New York Menkul Kıymetler Borsası, dünkü seansında 250'den fazla hisse senedini etkileyen ve yüzde 12'ye varan düşüşlere sebep olan bir teknik hatayla karşılaştı. Borsa yönetimi şimdi bazı işlemleri kısa süreliğine durduran 'teknik sorunu' araştırıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) dünkü seansın başında düzinelerce büyük şirket için kısa bir ticaret durmasına yol açan teknik bir sorun yaşadı. Sorunun bir sonucu olarak, bir borsa temsilcisine göre, durmadan önce gerçekleşen bazı işlemler "geçersiz ve hükümsüz" hale getirilecek.

Arızadan, Verizon, McDonald's, Morgan Stanley, AT&T, Nike, Mastercard, Uber, Wells Fargo, Shell, 3M, Sony, UPS, Visa, Walmart ve Exxon Mobil gibi büyük isimler de dahil olmak üzere 250'den fazla hisse senedi etkilendi.

Bu hisse senetlerinin çoğu, sabah ticaret seansına sadece birkaç dakika kala büyük hamleler yaparak Wells Fargo ve Morgan Stanley gibi şirketlerin hisselerini sert bir düşüşe soktu.

Morgan Stanley, toparlanmadan önce Pazartesi günü 97.13 dolardan kapattıktan sonra kısa bir süre için 84.93 dolara düştü. McDonald's ve Walmart da ticaret durdurulmadan önce yüzde 12'den fazla düştü.

NYSE'nin "tüm sistemlerin şu anda çalışır durumda" olduğunu belirten bir durum raporunun ardından NYSE'deki etkilenen tüm şirketler ticarete yeniden başladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ARIZANIN SEBEBİ

E-postayla gönderilen bir açıklamada, borsa yetkilileri, bir "sistem sorunu" nedeniyle biriken siparişlerin Salı günü bazı hisse senetlerinin açılış fiyatına dönüştürülmesini engelledikten sonra, bu hisse senetlerinin bir kısmı için açılış müzayedelerinin "gerçekleşmediğini" söyledi.

Bu, hisselerin Pazartesi günü kapattıkları yerden çok uzaktaki fiyatlarla arz-talep dengesizlikleri ile açıldığı anlamına geliyordu.

Borsa, bir açılış fiyatı basılmadan önce yapılan işlemlerin kendi kuralları uyarınca "açıkça hatalı" olarak değerlendirileceğini ve geçersiz ilan edilebileceğini söyledi.

NYSE, teknik hatanın nedenini açıklamadı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu da Salı günü konuyu gözden geçirdiğini söyledi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber