hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Petrol devi Aramco'dan Suudi Arabistan'a 11,2 milyar dolar kaynak

  Petrol devi Aramcodan Suudi Arabistana 11,2 milyar dolar kaynak
  expand

  Suudi Arabistan, petrol devi Aramco'nun halka arzından 11,2 milyar dolar gelir elde etmeye hazırlanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Suudi Arabistan, devlet kontrolündeki petrol devi Aramco'nun ikinci halka arzından 11,2 milyar dolardan fazla gelir elde etmeye hazırlanıyor. CNBC'nin haberine göre, şirket Cuma günü yaptığı açıklamada, teklif edilen 1,545 milyar hissenin her birini 27,25 Suudi riyali (7,27 $) olarak fiyatlandıracağını ve satışın Pazar günü gerçekleşmesinin beklendiğini duyurdu. Şirketin hisse talebi, hisse başına 26,70 ile 29 Suudi riyali arasında bir fiyat aralığında toplandı.

  Aramco'nun hisseleri, 30 Mayıs'taki ikincil halka arz duyurusundan bu yana %2'nin üzerinde değer kaybetti. Şirketin en büyük hissedarları, %82'den fazla hisseye sahip olan Suudi hükümeti ve %16'ya sahip olan krallığın egemen varlık fonu Kamu Yatırım Fonu'dur.

  Son hisse satışından elde edilen gelirler, Vizyon 2030 ekonomik çeşitlendirme programı kapsamında çeşitli yüksek maliyetli altyapı projelerini finanse eden Suudi hükümetine kaynak sağlayacak. Bu plan, Suudi Arabistan'ı petrol gelirlerine olan bağımlılığından uzaklaştırmayı amaçlayan ve Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın öncelikli projelerinden biridir.

  Programın bünyesindeki projelerden biri olan fütürist Neom şehrinin yaklaşık 500 milyar dolara mal olması bekleniyor, bu da önemli miktarda kaynağa ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow