FED ve bilançolar borsalara alım getirdi

FED ve bilançolar borsalara alım getirdi

FED ve bilançolar borsalara alım getirdi

ABD Merkez Bankası (FED) iki gün süren toplantıların ardından kısa dönem faizlerini ekonomiyi güçlendirmek için en erken 2014'e kadar sıfırda tutacağını teyit etmesi ve açıklanan bazı bilançolar, borsalara alım getirdi.

Akbank'ın konuya ilişkin değerlendirmesine göre, FED Başkanı Ben Bernanke'nin, ekonomik istikrarda oluşabilecek duraksamalara karşı, FED'in yeni bono alım programı başlatma olasılığını açık bıraktığı belirtilirken, bu yıl için beklenen büyüme, işsizlik ve enflasyon tahminleri de güncellendi.

İşsizlik oranı ocak ayı bandında yüzde 8,2 ile yüzde 8,5 arasındayken, bu güncelleme ile birlikte yüzde 7,8 ile yüzde 8 seviyesine geriledi. Ekonomik büyümede de yüzde 2,2 ile yüzde 2,7 arasında olan tahminler, yüzde 2,4 ile yüzde 2,9 bandına yükseltildi.

Bu yıl için beklenen enflasyon tahminleri de yüzde 1,4 ile yüzde 1,8 bandından yüzde 1,9 ile yüzde 2 arasına yükseltildi. Başkan Bernanke, FED'in ekonomik büyümeyi hızlandırmak amacıyla enflasyonun hedef olan yüzde 2'yi de geçmesine izin verilebileceği görüşlerini de reddederek, bunun FED'in güvenilirliğini etkileyeceğini söyledi.

FED, kısa dönem faizlerini ekonomiyi güçlendirmek için en erken 2014'e kadar sıfırda tutacağını teyit etti.

Açıklama ile bazı şirketlerin açıklanan bilançolarının olumlu olmasıyla, ABD borsaları, Avrupa borsaları, İtalya ve İspanya borsaları, Asya borsalarında dün günlük bazda yükselişler gerçekleşti.