hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Piyasaların gözü ABD’deydi: Veriler açıklandı!

  Piyasaların gözü ABD’deydi: Veriler açıklandı
  expand

  Küresel piyasaların merakla beklediği ABD TÜFE verileri açıklandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD TÜFE’si aylık bazda sabit kalarak %0,1 olan beklentinin altında kaldı. Bununla birlikte Ekim ayı için TÜFE yıllık bazda %3,2’ye gerilerken %3,3 olan beklentinin altında geldi. Böylece TÜFE Ağustos ayındaki %3,7’den Ekim Ayında %3,2’ye gerilemiş oldu. 

  Gıda ve enerji fiyatları hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon da aylık bazda %0,2 oranında açıklanarak %0,3 beklentisinin altında geldi. Buna göre yıllık bazda sabit kalması beklenen çekirdek enflasyon, %4 seviyesine çekilmiş oldu.

  ABD enflasyonunun açıklanmasından sonra döviz ve kripto piyasalarında volatilitenin arttığı görülüyor. Enflasyonun Ekim ayında beklentilerin altında gelmesi, piyasalara risk iştahını artıran bir etki olarak yansımaya başladı. Özellikle daha katı seyreden çekirdek enflasyonda düşüş eğiliminin devam etmesi, piyasaları rahatlatan bir faktör olarak öne çıktı.

  Investing.com'un haberine göre, TÜFE’nin aylık bazda sabit kalmasında enerji maliyetlerinde düşüşün etkili olduğu görüldü. Bununla birlikte enerji fiyatlarında gerileme nispeten artan gıda fiyatlarını telafi etmiş oldu. Gıda endeksi, Ekim ayında %0,3 artarak Eylül ayındaki %0,2’lik artışın üzerinde geldi. Bu iki kalem hariç tutulduğunda çekirdek enflasyonun da yavaşlama eğilimine devam ettiği görüldü. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Verinin açıklanmasının ardından dolar endeksinde hızlı bir geri çekilme kaydedildi. Endeks, son saatte %0,6’ı bulan düşüşle 105 seviyesinin altına gerilerken düşüş eğilimi devam ediyordu. 

  Majör para birimleri arasında EUR/USD, aynı oranda değer artışıyla 1,08 sınırına kadar hızlı bir yükseliş kaydetti. USD/JPY, 151,75 seviyelerinde ılımlı yükselişini sürdürürken TÜFE verisinin beklentinin altında kalmasıyla 150 bandına doğru sert bir geri çekilme gördü. GBP/USD ise endeksteki diğer majör para birimlerine göre daha hızlı yükselen parite olarak son saatte %0,9 yükselişle 1,24 sınırına ulaştı. 

  Bu hafta yönünü yukarı çeviren ons altın, dün akşam saatlerinden bu yana 1.940 dolar bandındaki yatay seyrini yukarı yönlü bozarak TÜFE verisinin açıklanmasının ardından yarım puanlık yükselişle 1.960 dolara kadar yükseldi. 

  Benzer etki kripto para piyasalarında da gözlemlendi. Yatırımcıların risk iştahını artırdığı son saatlerde Bitcoin, öğleden sonraki işlemlerde 36.200 dolara kadar geriledikten sonra yönünü yeniden yukarı çeviridi ve 36.600 dolar bandına kadar yükseldi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow