hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  S&P Global'dan, Türk şirketleri için dikkat çeken açıklama

  S&P Globaldan, Türk şirketleri için dikkat çeken açıklama
  expand

  S&P Global Ratings, Türkiye'de derecelendirdiği 15 şirketin not dağılımının son birkaç çeyrekte iyileştiğini belirterek, şirketlerin bu yıl stratejik büyüme projelerine yatırım yapmaya devam etmesini beklediğini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  S&P Global Ratings, Türk şirketlerinin kredi not görünümleri hakkında yayınladığı raporda, Türkiye'nin ülke notundaki artışla birlikte derecelendirilen 15 şirketin not dağılımında iyileşme kaydedildiğini belirtti. Aralık 2023'ten beri 11 şirketin notu artırıldı ve ihraççıların yüzde 40'ına ilişkin notlar artık pozitif görünüme sahip.

  Raporda, Türkiye'nin kredi notunun "B+"ya yükseltilmesinin, şirketlerin derecelendirmelerinde iyileşme sağladığı vurgulandı. "Şirketlerin derecelendirmeleri Türkiye'nin ülke notundaki iyileşmeden faydalandı ve bazı şirketlerin görünümü Türkiye'nin ülke notuna bağlı kalmaya devam ediyor." ifadesi yer aldı.

  Türk şirketlerinin bu yıl stratejik büyüme projelerine yatırım yapmaya devam etmelerinin beklendiği, ancak bu durumun yüksek faiz giderlerine bağlı olarak nakit akışını olumsuz etkileyebileceği de raporda belirtildi. Ayrıca, Avrupa tahvil piyasasının bazı Türk şirketlerine yeniden açıldığı ve son tahvil ihraçlarının ihraççıların likidite tamponlarını artırmasına yardımcı olduğu, ancak ortalama borç vade profillerinin nispeten kısa vadeli olduğu ifade edildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow