hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Samsung'da son 14 yılın en kötü bilançosu! Yüzde 95 düştü

  Samsungda son 14 yılın en kötü bilançosu Yüzde 95 düştü
  expand

  Çiplerin fiyatları düşmeye devam ederken, talep de zayıf kalmaya devam ediyor. Samsung’un ilk çeyrek sonuçlarına yansıyan bu gelişme ile kârın, yüzde 95 oranında düştüğü görüldü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Güney Koreli elektronik devi Samsung’un işletme karı, bellek yongalarının fiyatlarının düşmeye devam etmesi ve talebin zayıf kalması nedeniyle ilk çeyrekte düştü.

  İşte Samsung’un ilk çeyrekteki kazançları:

  Gelir: 63,75 trilyon Kore wonu (yaklaşık 47,6 milyar dolar). Refinitiv konsensüs tahminlerine göre bu , Samsung’un kendi tahmini olan yaklaşık 63 trilyon Kore wonu ile aynı, ancak analistler tarafından beklenen 63.9 trilyon wonun altında.

  Faaliyet karı: 640 milyar Kore wonu (kabaca 478.55 milyon dolar), bir yıl önceki 14.12 trilyon wondan düştü. Şirket bu ayın başlarında ilk çeyrek karının 600 milyar Kore wonu olacağını söyleyen bir kılavuz yayınladı.

  SON YILLARIN EN DÜŞÜĞÜ

  Bu, şirketin 2009′un ilk çeyreğinden bu yana en düşük faaliyet kârı oldu.

  International Data Corporation’dan alınan veriler, PC sevkiyatlarının ilk çeyrekte yıllık yüzde 29′luk keskin bir düşüşe tanık olduğunu ve bunun da yüksek stoklar ve talep eksikliği nedeniyle son birkaç ayda bellek yongalarının fiyatlarında düşüşe yol açtığını gösterdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kişisel bilgisayarlardan akıllı telefonlara ve veri merkezlerindeki sunuculara kadar her şeye giren dünyanın en büyük bellek çipi üreticisi olan Samsung, büyük ölçekli veri merkezlerinin daha muhafazakar yatırım yapması ve müşterilerin stokları ayarlamaya devam etmesi nedeniyle sınırlı talep toparlanması beklediğini söyledi . Şirket, talebin yılın ikinci yarısında kademeli olarak toparlanmasını bekliyor.

  Samsung ayrıca bellek çipi talebini artırmak için yeni akıllı telefonların piyasaya sürülmesini, PC promosyonlarını ve yeni CPU kullanımının genişletilmesini bekliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow