hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Seçimler sonrası ilk faiz kararı bugün açıklanıyor

  Seçimler sonrası ilk faiz kararı bugün açıklanıyor
  expand

  Merkez Bankası'nın faiz kararı bugün açıklanıyor. Politika faizi son 2 toplantıdır yüzde 8,5 seviyesinde sabit tutuluyor. En son Şubat toplantısında depremlerden oluşabilecek etkiye ön almak için yarım baz puanlık bir indirim yapılmıştı. İşte piyasanın Mayıs toplantısı için tahmini...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında bugün toplanacak.

  Saat 14.00'te faiz kararı açıklanacak. Banka politika faizini yüzde 8,5 seviyesinde sabit tutmuştu. Peki bir faiz indirimi olur mu? Altın ve dövizde karar sonrası bir hareket olur mu? İşte detaylar...

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş şu ifadeleri kullandı:

  "TCMB'nin politika faizini yüzde 8,5 seviyesinde sabit tutmasını bekliyoruz. Metinde de herhangi bir değişiklik olmayacağını ve ilerleyen zaman dilimlerinde ise uygulanacak para politikası çerçevesinde kararların alınabileceği görüşündeyiz.

  ALTIN VE DÖVİZ PİYASASINDA NASIL FİYATLANIYOR?

  Fed’in haziran toplantısında politika faizini sabit bırakması bekleniyor. Şu an Fed’e yönelik faiz beklentilerinden ziyade piyasalarda borç limiti konusu fiyatlara yansıdığı görüşündeyiz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu konu ise ABD 2 yıllık tahvil getirilerinde katalist etkisi gösterirken dolar endeksini de 2 ayın zirvesine taşıdı. Kısa vadeli bu hareketliliğin konunun sonlandırılmasıyla son bulacağını ve dolar ve altında yön arayışına gireceği görüşündeyiz.

  MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI MAYIS AYI FAİZ BEKLENTİSİ NE?

  Ankete katılan ekonomistler TCMB'nin bu ay politika faizini yüzde 8.5 seviyesinde sabit bırakacağını tahmin etti."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow