hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  IKEA Hindistan'da çalışanların yarısı kadın olacak

  IKEA Hindistanda çalışanların yarısı kadın olacak
  expand
  KAYNAK DHA

  Mobilya devi IKEA Hindistan pazarına girmeye hazırlanıyor. Bir yıl içerisinde Hindistan'da ilk mağazasını açacak olan IKEA önümüzdeki yıllarda mağaza sayısını 24'e çıkarmayı hedefliyor. Mobilya devinin hedefleri arasında ise başta yönetim kademesi olmak üzere çalışanlarının en az yarısının kadınlardan oluşturulması.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  IKEA'nın bu son hedefinin önünde ise sosyal engellerin yanı sıra yasal engeller de bulunuyor.

  Kadın nüfusunun üçte birinden azının evinin dışında iş yaşamında yer aldığı Hindistan'da, kadınların akşam saat 8'den sonra perakende piyasasında çalışması yasak.
  Maliye Bakanı uyardı: Son güne kalmayın
  Ancak daha şimdiden mağaza açacağı bazı eyaletlerde kadınlar aleyhine olan bu yasayı olumlu yönde etkilemeyi başaran IKEA'nın İletişim Şefi Patrik Antoni, "Hindistan'a kadınları iş piyasasına çekmenin olumlu olduğunu gösterebiliriz. IKEA gibi İsveçli ve uluslararası şirketler ile birlikte büyük değişimler gerçekleştirebiliriz" diye konuştu.

  Girmeye hazırlandıkları iki eyalette yasaların değiştirilmesini başardıklarını, iki eyalette de değişiklik önergelerinin eyalet parlamentolarında görüşülmeyi beklediğini belirten Patrik Antoni, gece saat 23.00'a kadar çalışabilecek kadınlar için evlerine personel servisi düzenleyeceklerini belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow