Türkiye'nin en beğenilen şirketleri açıklandı

Türkiye'nin en beğenilen şirketleri açıklandı

Türkiye'nin en beğenilen şirketleri açıklandı

İş dünyasında çeşitli alanlarda başarılarıyla dikkat çeken ve dolayısıyla beğenilen, sayğın ve itibarlı bulunan şirketleri ortaya koyan “İş Dünyasının En Beğenilen Şirketleri” araştırmasının sonuçları açıklandı. Capital’in gelenekselleşen araştırmasında Koç Holding bu yıl da zirveyi bırakmadı. Arçelik ikincilik koltuğunu korurken, üçüncülüğe önemli bir atılım gerçekleştiren Eczacıbaşı Holding yerleşti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Capital’in 18 yıldır gerçekleştirdiği “İş Dünyasının En Beğenilen Şirketleri” araştırmasının 2018 sonuçları, Aralık sayısında yayınlandı. Gelenekselleşen araştırma başta itibar, güvenilirlik ve performans olmak üzere birçok alanda en iyileri ortaya koyuyor. Araştırma, geleceğin en iyilerinin kim olacağına dair de ipuçları veriyor.

Bu yıl iş dünyasından 1.480 üst düzey yöneticinin katıldığı araştırmada zirvenin sahibi Koç Holding oldu. Koç Holding bu unvanı son 4 yıldır başarıyla elinde tutuyor. Arçelik ve Eczacıbaşı Holding ise sıralamada ikinci ve üçüncü olarak yer buldular.
2018’de listede tam 17 şirket yer değiştirdi, böylelikle listenin en hareketli yıllarından biri yaşanmış oldu. Geçtiğimiz yıl olmayan 9 şirket de en beğenilenler arasına giriş yaptı.

Kapsamlı araştırmada sadece Türk iş dünyasının en beğendiği şirketler sıralanmıyor. Aynı zamanda “sektörlerin en beğenilenleri” de seçiliyor.

Başarı getiren kriterler

İş Dünyasının En Beğendiği Şirketler araştırması Eylül-Kasım 2018 tarihleri arasında Zenna Araştırma ve Danışmanlık tarafından online anket tekniği uygulanarak gerçekleştirildi. Araştırma kapsamında 600’ün üzerinde şirketten 1.480 yöneticinin görüşü alındı. İş Dünyasının En Beğenilen Şirketleri, görüşülen tüm iş dünyası temsilcilerinin cevapları üzerinden hesaplanırken sektörlerin en beğenilen şirketi sadece ilgili sektörün temsilcilerinin görüşleri üzerinden hesaplandı.

Araştırma Türkiye ve sektörler için en beğenilen şirketleri belirlemenin dışında, en beğenilen şirket olmayı sağlayan performans kriterlerini de ölçerek ideal şirketlerin fark yaratan performans alanlarını ortaya koydu. Bu kapsamda 22 performans kriteri sorgulandı ve hem bu kriterlerin öncelikleri hem şirketlerin hangi kriterlerle farklılaştığı gözler önüne konuldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte İş Dünyasının En Beğendiği Şirketler (2018):

1 Koç Holding
2 Arçelik
3 Eczacıbaşı Holding
4 Turkcell
5 Türk Hava Yolları
6 Unilever
7 Türkiye İş Bankası
8 Sabancı Holding / Garanti Bankası
9 BSH
10 Procter&Gamble
11 Coca-Cola
12 Borusan Holding
13 YemekSepeti
14 Vodafone
15 Tüpraş
16 Boyner
17 Ford Otosan
18 Doğuş Holding / Opet / Aselsan
19 LCWaikiki
20 Betek / Migros / ŞişeCam