hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SON BİLGİ! Zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak? Emekli aylığı yüzde kaç arttı? İşte o tarihe dair ipuçları!

  SON BİLGİ Zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak Emekli aylığı yüzde kaç arttı İşte o tarihe dair ipuçları
  expand

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca emeklinin beklediği maaş zamlarına dair açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan en düşük emekli maaşını 2 bin lira artırılarak 7 bin 500 TL'ye çıkarıldığını açıkladı. Peki ama zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  En düşük emekli aylığı yüzde 36'nın üzerinde artışla 7500 TL olacak. Böylece taban aylıkta kümülatif artış yüzde 114'ü geçti. En düşük emekli maaşı Ocak 2023 öncesi 3500 TL olarak uygulanıyordu. Peki ama zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak?

  Zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak?

  Henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Zamlı emekli maaşlarının bayram haftasında yatması bekleniyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emekliye müjdeyi verdi. Erdoğan, "En düşük emekli aylığını 7 bin 500 liraya yükseltme kararı aldık. Milletimize, tüm emeklilerimize hayırlı ve uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.
   

  7500 TL'nin altında emekli aylığı olanlar faydalanacak

  Emekli aylıklarında yapılacak olan düzenlemeyle ilgili konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, ''Geçici işçilerin çalıştığı kurumlarda kadrolu olabilmeleri için düzenleme yapıyoruz. Bugün sunacağımız yasa teklifimiz 16 madde. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL olacak. '' dedi. 

  SON BİLGİ Zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak Emekli aylığı yüzde kaç arttı İşte o tarihe dair ipuçları


  7500 liradan fazla emekli maaşı alanlar faydalanamayacak

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ayrıca AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, ''Bu düzenlemeden SGK, Bağ-Kur ve EYT'den 7 bin 500 TL'nin altında emekli aylığı olanlar da yararlanacak. 7.500 TL nin üstünde emekli maaşı olanlar için bir düzenleme yapılmayacak.'' dedi. 

  Elitaş, basın toplantısı yaptıktan yarım saat sonra yeni bir toplantı düzenledi. Bu toplantı bittikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini söyleyen Elitaş, Ramazan Bayramı'ndaki emekli ikramiyelerinin 2 bin TL'ye çıkarılmasına ilişkin düzenlemeyi de bu yasa teklifine ekleyeceklerini duyurdu.

  Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Elitaş, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL'ye çıkmasıyla birlikte diğer emeklilerin tepki gösterdiği ve bu konuda bir düzenleme olup olmayacağına ilişkin soruya, "Hayır. 5 bin 500 TL iken de aynı durum vardı. 3 500 TL iken de aynı durum vardı. O zaman niye tepki göstermediler. Bu yapılanlar, seçime giderken manipülasyon. Seçim yaklaşırken, iktidarın yaptığı vatandaş lehine düzenlemeleri hep manipüle edebilmek, onu farklı noktalara çekebilmek için farklı şekilde değerlendirmeler yapılıyor" dedi.

  TBMM Komisyonunda kabul edildi

  En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükselmesini ile emekli ikramiyesini 2 bin TL öngören kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow