hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika! 2022 Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanan isimler belli oldu

  Son dakika 2022 Nobel Ekonomi Ödülünü kazanan isimler belli oldu
  expand

  Nobel Ekonomi Ödülü'nü "bankalar ve finansal krizler üzerine araştırmaları" ile 3 ABD'li ekonomist Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond ve Philip H. Dybvig kazandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ekonomi bilimlerinde bu yılki Nobel Ödülü, ABD Merkez Bankası'nın eski başkanı Ben S. Bernanke ile ABD'li iki ekonomist Douglas W. Diamond ve Philip H. Dybvig'e “bankalar ve finansal krizler üzerine araştırmalarından" dolayı verildi.

  Ödül Stockholm'deki İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'ndeki Nobel paneli tarafından açıklandı.

  Komite, çalışmalarının araştırmalarında "banka çöküşlerinden kaçınmanın neden hayati olduğunu" gösterdiğini vurguladı.

  Geçen yıl, ödülün yarısı asgari ücret, göçmenlik ve eğitimin işgücü piyasasını nasıl etkilediğine ilişkin araştırması nedeniyle David Card'a gitmişti. Diğer yarısı Joshua Angrist ve Guido Imbens tarafından geleneksel bilimsel yöntemlere kolayca uymayan konuların nasıl çalışılacağını önerdikleri için paylaşılmıştı.

  Nobel ödülleri kapsamında kazananlara 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 900.000 dolar) nakit ödülü 10 Aralık'ta dağıtılacak.

  İlk kazananın 1969'da seçildiği Ekonomi ödülü, diğer ödüllerden farklı olarak Alfred Nobel'in 1895 tarihli vasiyetinde değil, onun anısına İsveç merkez bankası tarafından veriliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow