SON DAKİKA: Asgari ücret 2022 ara zammı için kritik toplantı sona erdi

SON DAKİKA: Asgari ücret 2022 ara zammı için kritik toplantı sona erdi

SON DAKİKA: Asgari ücret 2022 ara zammı için kritik toplantı sona erdi

Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklama ile ara zam kesinlik kazanmıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücret zammı için toplandı. Toplantı saat 15.45'te sona erdi. Toplantıda iki konu üzerinde mutabakat sağlandığı açıklandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan komisyon, 2022'nin ikinci altı ayında asgari ücrete yapılacak artış için toplandı.

Bugüne kadar ara zamda 6 aylık enflasyon oranında zam, yıllık enflasyon farkının yansıtılması, işveren prim yükünün hafifletilmesi formülleri gündeme geldi.

TOPLANTI BAŞLADI

İşçi, işveren tarafları ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin;

Türkiye geçtiğimiz Aralık ayı sonunda tarihi bir Asgari Ücret sözleşmesine imza atmış bulunuyordu. Bundan tüm toplum memnun olmuştu. Asgari ücret başkanın da vurguladığı gibi sadece asgari ücretle değil toplumsal etkileri olan bir ücret birimidir. Asgari ücretin üstünde çalışanlar da ücretlerini yukarı doğru çekmek zorunda hissettiği hiyerarşik yapı var. İşverenler bu düzenlemeyi yapmak zorundadırlar.

Bugün pandemiden sonra büyük bir sorunla karşılaştık. Dünya büyük bir sorunla karşı karşıya. Emtia, ulaştırma zincirlerinin kopması şeklinde biçimlendi. Bunun Türkiye'ye yansımaları daha fazla oldu. 50 milyar Dolar enerji kaynaklarına ayrılan para bu sene 100 milyar doları geçmiş durumdadır. Nasıl büyük bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu 50 milyar dolarlık fark üzerinden görmek mümkün. Dövizdeki dalgalanmanın ekonomideki negatif etkisini baz aldığımızda enflasyonun gerçek sebeplerini görmemiz mümkün.

Herkesin bileceği gibi enerji kaynaklarının düzenlenmesi kendi irademizle yapmamız mümkün değil. Petrol 40 dolardan 120 doların üzerine çıktığı dönemden geçtik. Türkiye'nin yakaladığı 7.3'lük büyüme Türkiye'nin üretim gücünün arttığının göstergesidir. Büyümenin iç talebe doğru değil, ihracata dayalı bir büyüme olmasıdır. Bu üretimdeki gücümüz Türkiye'nin gelecekte bu sorunları aşmasına dönük sağlıklı bir pencere içerisinden bakılmasının kaynaklarını göstermektedir. Enflasyon var ama biz enflasyonu üreterek, ihracat yaparak aşacağız. Döviz üreterek aşacağız.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Biz çalışanlarımızı, emekçilerimizi, Türkiye'nin üretim gücünün en önemli temeli emekçilerimizi koruyacak sosyal devlet tedbirlerini devreye sokmak mecburiyetindeyiz.

Bizim bugün başlattığımız komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanacağını ümit ediyorum.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol;

Sık gündeme gelen Emtia, enerji fiyatları dünyada ve ülkemizde kolay olmayan belirsiz dönemlerden geçiyoruz. Asgari Ücret yıllık belirleniyor ama güçlü mutabakatla ara bir Zam ihtiyacında mutabık olduk. Buraya severek isteyerek geldik. Vatandaşlarımızın taleplerinin karşılanması için buradayız. Yanı başımızda bir savaş var. Vatandaşlarımızı etkiliyor, işi sahiplerini ve şirketleri de etkiliyor. Dengeli bir asgari ücret tespiti yapılması konusunda TİSK elini taşın altına koyacaktır. 20-30 yıldır konuşulan bazı şeyler hayata geçti.

Son buluşmamız yine 3’lü imza ile tamamlanmıştı. Yine aynı şekilde vatandaşımızı korumak, çalışanları koruyan hem de tüm işletmelerimizi koruyan dengeli bir süreç olacağını ümit ediyorum. Tekrar hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay;

Sayın Bakanım özellikle uzun yıllar sonra ilk defa asgari ücretle ilgili Haziran ayı sonlarına doğru bir toplantı yapıyoruz. Son 5 aydır enflasyonda olan bu yüksek artıştan kaynaklanan bir iş ben özellikle bu toplantıyla ilgili bizi buraya davet ettiğiniz için şahsınıza ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyorum.

Asgari ücretle ilgili Ocak ayında güzel bir zam yaptık ama son 3 aydır bu rakam eridi, çalışanlar bu ülkede en büyük sıkıntıyı çeken toplumun kesimleri.

 Savaş, Kovid bitmedi biliyorum. Bizim burada son geçen hafta Cumhurbaşkanını ziyaretinin ardından bu toplantı organize edildi. Temennim oluşan enflasyon çerçevesinde kamuoyunu, asgari ücretliye nefes aldıracak bir düzenleme olur diye arzu ediyorum. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TOPLANTI SONA ERDİ

Asgari ücrete ek zam için toplanan tarafların görüşmesi saat 15.45'te sona erdi.

İKİ KONUDA MUTABAKAT SAĞLANDI

Açıklamaların ardından basına kapalı olarak devam eden toplantı yaklaşık bir buçuk saat sürdü. NTV'de yer alan haberde ilk toplantıdan çıkan mutabakata göre, asgari ücretteki artış temmuz ayından itibaren geçerli olacak ve asgari ücrete vergi muafiyeti, yeni zamla ulaşılan rakam için de geçerli olacak.