hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika! Bakan Kirişci'den zincir marketlere indirim mesajı

  Son dakika Bakan Kirişciden zincir marketlere indirim mesajı
  expand

  Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Tarım Kredi Kooperatifi marketlerindeki indirimlerin ardından zincir marketlerin de kar marjını gözden geçireceğini söyledi. Kirişci ayrıca, bir zincir marketle anlaşılarak Tarım Kredi Kooperatif Marketlerindeki ürünlerin bu markette satılacağını da duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Tarım Kredi Kooperatiflerindeki indirimlerin ardından zincir marketlerin de kar marjını gözden geçireceklerini veya promosyon ürünlere yöneleceklerini söyledi.

  Tarım Kredi Kooperatifleri ile bir zincir market arasında platform oluşturulacağını ve Tarım Kredi ürünlerinin bu zincir marketin şubelerinde satılacağını söyleyen Bakan Kirişci, "Bu sayede Tarım Kredi ürünleri daha fazla tüketici grubuna hitap edecek. Görüşmeler olumlu ve çalışmada sona gelindi " dedi.

  Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin ardından bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Kirişci, Tarım Kredi Kooperatifleri’nde 40 ürüne yapılan indirimlerle ilgili şunları söyledi:

  FİYATLAR VATANDAŞIN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

  “Vatandaşın Tarım Kredi marketlerine olan ilgisine bakılırsa diğer zincir marketlerin cirosunu etkilemesi, ‘bunlar bizim müşterimiz’ demesi önemli. Öbür tarafta onların da bir aksiyon alabileceklerini düşünüyorum. Onlar da kar marjını gözden geçirecekler, veya promosyon ürünlere yönelecekler. Marketteki bazı ürünlerle ilgili kar marjları çok düşük. Ama vatandaş açısından bütçesinde önem arz eden kalemler üzerine odaklandık. Onun da olumlu sonuçlarını şu anda görüyoruz. Biz marketlere olan ilgiden dolayı görüyoruz. Fiyatlar belli ki vatandaşın ilgisini çekiyor.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  GÜBRE KORİDORU RAHATLATIR

  (Tahıl koridoruyla birlikte gübreyle ilgili bir gelişme olur mu) Bu sadece tahıl gibi düşünülse de ambargoya dahil edilmeyen iki ürün var. Biri gıda, diğeri gübre. Bu Rusya için de Ukrayna için de geçerli. Şu aşamada Ukrayna’nın gübreye ilgili kapasitesi yok. Önemli olan Rusya tarafı. Bazı ülkelerde ‘biz Rus menşeli malı taşırsak bununla ilgili bize de yaptırım uygulanır’ endişesi vardı. Dün Amerika tarafının yaptığı açıklama ‘tarım ve gübre dışında diğerleri ambargoya dahildir’ demesi, Rusya’nın malını dışarıya çıkarmak isteyen ülkeleri rahatlattı. Öyle zannediyorum ki gübre konusu Ukrayna’nın konusu değil. Rusya’nın bu anlamda kabiliyeti var. Şu anda doğalgaz fiyatları da anormal derecede arttı. Özellikle azotlu gübreler için söylüyorum oralarda bir sıkıntı var. Biz gübrenin tamamına yakınında hammaddeyi alıp, gübreye dönüştüren bir ülke konumundayız.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow