hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SON DAKİKA: Bakanlıklarda peş peşe devir teslim törenleri...

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün akşam açıkladığı yeni kabinede Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak ilan edilen Mehmet Fatih Kacır, görevi Mustafa Varank'tan devraldı. Öte yandan 5 yıl aradan sonra yeniden Hazine ve Maliye Bakanı olarak ilan edilen Mehmet Şimşek, görevi Nureddin Nebati'den devraldı. Geçtiğimiz dakikalarda ise İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda devir teslim törenleri düzenlendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TİCARET BAKANLIĞI

  Ticaret Bakanlığı töreninde konuşan Mehmet Muş, Ömer Bolat'a görevi devrederken, 'Başarılı çalışmaları yapmanızı temenni ediyorum, hayırlı uğurlu olsun.' dedi.

  SON DAKİKA: Bakanlıklarda peş peşe devir teslim törenleri...

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat ise törende şu açıklamalarda bulundu:

  Değerli bakanım güçlü alkış, ne kadar sevildiğinizin kanıtı. Ticaret Bakanlığı görevi, cumhurbaşkanımız tarafından şahsıma tebdi edildi. Cumhurbaşkanımız liderliğinde AK Parti hükümetleri büyük başarılara imza atıldı. Mehmet Muşla AK Parti MKYK’da aynı dönemde görev yaptık. İhracatımızın 36 milyar dolardan 255 milyar dolara yükselmesinde hepsinin katkısı büyük. Seçim bitti, artık Türkiye Yüzyılı başladı. Her şey halkımız için diyoruz. Var olan sorunları hep birlikte çözeceğiz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye Yüzyılı’nda halkımızın mutluluğu ve refahı için çalışacağız. Hizmetler ihracatımızın da önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Aşırı fiyat artışlarını ortadan kaldırmayı hedefleyeceğiz. Fiyat istikrarını sağlamak önceliğimizdir. Besmele ile yola çıkıyoruz, dualarınızda lütfen bizi unutmayınız.

  ADALET BAKANLIĞI

  Yılmaz Tunç, Bakanlık'ta düzenlenen devir teslim töreni ile Adalet Bakanlığı görevini Bekir Bozdağ'dan devraldı. Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür edip görevi gönül rahatlığı ile emanet ettiğini belirterek, "Yılmaz Tunç beyefendi, partide ortaya koyduğu başarıyla adalet politikalarının görünmez yardımcılarındandı. Bugüne kadar bakan-bakan yardımcısı gibi çalıştık. Önümüzdeki politikaları etkin bir şekilde uygulayacaktır. Bizden aldığı bayrağı daha ileriye götüreceğine yürekten inanıyorum. Yolu, bahtı açık olsun" dedi.

   

  SON DAKİKA: Bakanlıklarda peş peşe devir teslim törenleri...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'HİZMETLERİ KESİNTİSİZ SÜRDÜRECEĞİZ'

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise yeni kabinenin ülkeye ve millete hayırlı olmasını dileyerek, "Tüm bakanlarımıza başarılar diliyorum. Bu onurlu görevi taktir ve tensipleriyle tarafımıza tebliğ eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. ‘Türkiye Yüzyılı'nı başlatan aziz milletimize de çok teşekkür ediyorum. 21 yıldan bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yönetim ve siyaset anlayışımızın temelinde hep adalet vardı. Adaletin temelinde de insan vardır. Bu anlayışla ülkemizde demokrasimizin güçlenmesi, hukuk devletinin tahkimi yolunda çok önemli reformlara imza attık. Temel kanunların yenilenmesinden, adalet teşkilatımızın, fiziki ve teknik altyapının güçlendirilmesine kadar, insan hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılmasından vesayetçi anlayışın ortadan kaldırılmasına kadar sessiz devrim sayılacak icraatlara 21 yıl boyunca imza attık. Yargının tarafsızlığının ve bağımsızlığının güçlendirilmesi, hak arama yollarının artırılması için çok sayıda yargı reformu strateji belgesi ve insan hakları eylem planlarında ortaya konulan hedefler doğrultusunda çok önemli mevzuat değişiklikleri ve uygulamaları milletimiz için hayata geçirdik. Anayasamızın vesayetçi anlayıştan arındırılması yolunda önemli anayasa değişikliklerini hayata geçirdik. Şimdi inşallah 28'inci dönem parlamentomuzda bir yeni anayasa, demokratik, sivil anayasa ile ilgili olarak da bir uzlaşmanın sağlanması da en büyük temennimiz olacaktır. Görevi onurla devraldığım değerli Bakanım Sayın Bekir Bozdağ, çok önemli roller üstlendi. Adalet Bakanlığı gibi çok önemli bir görevi kendilerinden devralmaktan büyük bir onur duyuyorum. Önceki dönem bakanlarımızın başlatıp devam ettirdiği hizmetleri, kesintisiz sürdürmenin gayreti içerisinde olacağımızı belirtmek istiyorum" diye konuştu. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörü iken Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirilen Yusuf Tekin, bakanlıktan düzenlenen devir teslim töreni ile Mahmut Özer'den görevi devraldı. Törende konuşan Mahmut Özer, "Her başlangıcın bir sonu var. Dolayısıyla bugün kıymetli Yusuf Hocamıza görevi devredeceğiz. Çalışma arkadaşlarıma, bakan yardımcılarıma, il milli eğitim müdürlerine, okul müdürlerine kısaca tüm öğrencilere, idari personele bizimle birlikte yol yürüdükleri için en içten şükranlarımı sunuyorum. Ama iki kişi özel; baştan beri benimle gece gündüz demeden çalışan Sadri Şensoy Hocama teşekkürlerimi sunuyorum. Bakanlığa başlarken tek duam vardı; eğitim sisteminin güzelleşmesi için çalışmayı dua etmiştim. Hamdediyorum duamı kabul etti. Sayın Yusuf Hocamın bakanlığını tebrik ediyorum" dedi. 

  SON DAKİKA: Bakanlıklarda peş peşe devir teslim törenleri...

  BAKAN TEKİN: ÇOK GÜZEL ŞEYLER YAPACAĞIZ

  Bakan Tekin ise 2018'de Milli Eğitim Bakanlığı'nda müsteşarlık yaptığını hatırlatarak, "O zaman ayrılırken, 'Türkiye'de maarif mücadelesi sadece bakanlıkta bürokrasi olarak yürütülecek mücadele değil, dışarıdan da katkı vermek şerefli bir iş ama bir gün yeniden yolumuz kesişirse' diye vedalaşmıştık. Bugün bizi tekrar bir araya getiren Allah'a şükürlerimi sunuyorum. Bizi bu göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza bize güvendiği için şükranlarımı sunuyorum. İnşallah çok güzel şeyler yapacağız" diye konuştu.

  2018'den itibaren Türkiye'de çok şeyin değiştiğini belirten Bakan Tekin, "2023 seçimleri sonrası Türkiye'de hem siyasette hem bürokraside birçok paradigma değişti; değişmek zorunda. Artık önümüzdeki yüzyılın Türkiye Yüzyılı olacağını iddia ediyor ve düşünüyoruz. Türk eğitim sistemini hak ettiği yere çıkartmak için hep birlikte mücadele edeceğiz. Gecemiz, gündüzümüz, haftanın 7 günü, tüm mesaimiz, tüm gücümüzle bu mücadeleyi yürüteceğimize milletimize taahhüt ediyoruz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz" ifadelerini kullandı.

  İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bakanlıkta düzenlenen törenle Süleyman Soylu'dan görevi devraldı. Soylu, Türkiye'nin son 21 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde çok önemli mesafeler kat ettiğini belirterek, "Nihayetinde geçtiğimiz pazar gününü tamamladığımız seçimle birlikte Türkiye Yüzyılı’na Allah'a çok şükür güçlü bir adım attık. Allah bizlere de önce Çalışma Bakanı olarak, sonra da 7 yıl boyunca İçişleri Bakanı olarak bu sürece dahil olmayı, Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte çalışmayı ve bu aziz millete hizmet etmeyi nasip etti. Bizler görevde olduğumuz süreç içerisinde tüm mesai arkadaşlarımızla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın bize bahşettiği bu fırsatın ve onurun gereğini hakkıyla yerine getirebilmek için Cenabıhakk’ın ve aziz milletimizin rızasına nail olabilmek için elimizden gelen tüm gayreti ortaya koyduk. Şimdi de inşallah sorumluluğu ağır ama bir o kadar da onurlu olan bu emaneti yetkinliğinden müsterih olduğunuz mesai arkadaşımıza teslim ediyoruz" dedi.

  SON DAKİKA: Bakanlıklarda peş peşe devir teslim törenleri...

  YERLİKAYA: AŞK İLE ÇALIŞACAĞIZ

  Bakan Ali Yerlikaya da Soylu’ya teşekkür ederek, "Hizmet bayrağını sizden devralmak bizim için bir onur. Edirne'den Hakkari'ye, Sinop'tan Hatay'a şanlı bayrağımızın dalgalandığı her yerde 85 milyon insanımızı huzur ve güven içinde yaşatmak, bölünmez bütünlüğü muhafaza etmek varlık sebebimizdir. Mavi vatanımızın her bir damlası bize emanet. Milletimizin her bir ferdi bize emanet. Biz milletimizin emrindeyiz. Görev ve sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Temel referansımız hukuk ve insan haklarıdır. Bundan taviz verilmeyecektir. Tüm suçlarla mücadelemiz sürecek. Deprem bölgesindeki tüm yaralarımızı yine hep birlikte saracağız. Kardeşlik seferberliğimiz Türkiye Yüzyılı’na damgasını vuracak. Tüm bunları yaparken de tek amacımız, nihai gayemiz rızayı ilahidir, Allah rızasıdır ve aziz milletimizin hayır dualarını almaktır. Çıktığımız bu yolda Cenabıhak bizi emanete layık kılsın. Ve yürekten diyorum ki; aşkla çalışan yorulmazmış. Bizler de aşk ile çalışacağız ve Allah’ın izniyle de yorulmak bilmeyeceğiz ve bunu da hep birlikte el birliğiyle yapacağız" diye konuştu.

  ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI

  Mehmet Özhaseki, bakanlıkta düzenlenen törenle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevini Murat Kurum'dan devraldı. Kurum, 5 yıl önce görevi Özhaseki'den devraldığını hatırlatarak, "5 yıldır ülkemizin 81 ilinde; her afette, her depremde, her selde tüm ekibimizle birlikte vatandaşlarımız için, milletimiz için, vatanımız için elimizden gelen her türlü gayreti göstermeye çalıştık. Buraya gelirken şunu Rabbimizden niyaz etmiştik; 'Allah bizi milletimize, devletimize mahcup etmesin. Geldiğimiz gibi gidebilelim' istemiştik. Hamdolsun bugün de milletimize mahcup olmadan, devletimiz için, vatandaşımız için tüm ekibimizle birlikte gece gündüz çalıştık, ürettik. Ülkemizin refahı ve milletimiz için tüm gayretlerimizi sarf etmeye ve bu manada şehirlerimizin altyapısını ve üst yapısını geliştirmeye gayret gösterdik. El ele gönül gönüle 81 ilimizin inşası için birlikte çalıştık. Emaneti Sayın Bakanımıza devrediyoruz. Bundan sonraki süreçte de Bakanlığımız başarılı hizmetlere devam edecektir. Biz buna yürekten inanıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

   

  SON DAKİKA: Bakanlıklarda peş peşe devir teslim törenleri...

  '5 YIL SONRA YİNE KENDİSİNE DEVREDEBİLİRİM'

  Bakan Özhaseki de hayırlı olmasını dileyerek, "5 yıl kadar önce bu odada, bu koltukta, bu makamda değerli kardeşime bu görevi devretmiştim. O gün elimizden geleni yapmanın huzuru içinde ayrılmıştık. Süreç içerisinde de değerli bakanımı hep çalışırken, gayret ederken gördüm. Teslim aldığı bayrağı zirveye doğru taşırken gördük. Bundan dolayı da mutluluk duyuyorum. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra kendi özel hayatında ve daha sonra sürecek olan siyasi hayatında da başarılar diliyorum. Gerçi genç kardeşim; 5 yıl sonra kendisine yeniden devredebilirim" diye konuştu.

  'ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM'

  Özhaseki, Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu hatırlatarak, "Bu gerçeklikten hareket ederek tüm planlarımızı ona göre yapmalıyız. Son 100 yılda Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde 6'nın üzerinde şiddetle vuku bulan, yani yıkıcı teshiri olacak bir şiddetle devam eden deprem sayısı 60'ın üzerinde. Ölen insan sayımız 130-140 bine yakın. Yüz milyarlarca dolar zararımız var. Eğer bizler bu konuda hazırlıklı olabilirsek, ileriye doğru adımlar atabilirsek ülkemizi bu sıkıntılardan bu belalardan kurtarırız inşallah. Köklü bir medeniyetin temsilcisiyiz. Biz bütün bu kültüre dayanarak, yol haritamızı doğru belirleyip bakanlığın gelmiş olduğu noktadan daha ileriye götürmek için elimden geleni yapacağım. Bundan kimsenin endişesi olmasın" diye konuştu. 

  'ŞEHİRLERİMİZİ DEPREME HAZIRLAMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ'

  Murat Kurum'un deprem bölgesinde çok gayret ettiğini belirten Özhaseki, "Şimdi oradaki konutların söz verildiği gibi en kısa süre içerisinde bitirilmesini hedefliyoruz. Akabinde başta İstanbul olmak üzere, bütün güzel şehirlerimizi depreme karşı hazırlıklı hale getirip, en az sayıda zayiat vereceğimiz şekilde bir ortamın doğurulması için de elimizden geleni yapacağız. Burada köklü bir gelenek var. Burada çalışkan, gayretli arkadaşlar var. Bakanlıkta işi bilen kardeşlerim var. Onlarla birlikte devraldığımız bu bayrağı teslim edeceğimiz güne kadar en iyi şekilde gayret ederek, zirveye taşımanın mücadelesi içerisinde olacağız" ifadelerini kullandı.

  HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlıkta yapılan devir teslim töreni ile Nureddin Nebati'den görevi devraldı. Törende konuşan Nebati, "Son 5 yılda bir yandan küresel ve bölgesel gelişmeler neticesinde karşı karşıya kaldığımız zorlu sınamaları aşmak, bir yandan da yerli ve milli bir üretim ekonomisinin ülkemizde giderek güçlenmesini sağlamak için mesai arkadaşlarımız ve milletimizle yan yana mücadele verdik. Bu yolculukta güçlü ve kararlı liderliğiyle her alanda ülkemizin önünü açarak bizleri ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuna taşıyan Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere tüm kabine arkadaşlarıma, bakanlığımız bünyesinde birlikte çalışma fırsatı bulduğum Sayın Berat Albayrak’a, Lütfi Elvan’a, bakan yardımcılarıma ve tüm mesai arkadaşlarıma en kalbi şükranlarımı sunuyorum" dedi. Nabati, kendisinden görevi devralan Mehmet Şimşek’in görevinde başarılı olacağına inancının tam olduğunu söyledi. 

  SON DAKİKA: Bakanlıklarda peş peşe devir teslim törenleri...

  'ŞEFFAFLIK TEMEL İLKEMİZ OLACAK'

  Bakan Şimşek ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti. Şimşek, Nureddin Nebati’nin bakanlık dönemini yatırım, istihdam, üretim ve ihracatta önemli kazanımlar elde edilen bir dönem olarak niteleyerek, katkılarından dolayı teşekkür etti. Şimşek, "Hükümetimizin temel hedefi toplumsal refahı artırmak. Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkemiz olacaktır. Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı, öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi, özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır. Küresel zorlukların, jeopolitik gerginliklerin arttığı bir konjonktürde, kurumsal kalite ve kapasitemizi güçlendirerek makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz. Vakit kaybetmeden orta vadeli program çalışmalarımıza başlayacağız. Sürdürülebilir yüksek büyüme için, mali disiplinin tesis edilmesi ve fiyat istikrarının sağlanması temel hedefimiz olacaktır. Orta vadede enflasyonun yeniden tek haneli rakamlara düşürülmesi, her alanda öngörülebilirliğin artırılması, cari açığı azaltacak yapısal dönüşümün hızlandırılması, ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Uygulanacak maliye politikası ve yapısal reformlarda Merkez Bankası’na enflasyonla mücadelede destek olmak temel politikamız olacak" dedi.

  'LİYAKATLI KADROLARIYLA ÖN PLANDA OLMUŞTUR'

  Bakan Şimşek, bu öncelikler çerçevesinde çalışmaları eşgüdüm içerisinde, ilgili bakanlıklar ve kurumlarla güçlü bir koordinasyon sağlayarak yürüteceklerini vurguladı. Şimşek, "Bu yoğun dönemde en büyük yardımcım bakanlığımızın değerli kadroları olacaktır. Hem başbakan yardımcılığı hem de bakanlık yaptığım dönemden biliyorum ki; Hazine ve Maliye Bakanlığı güçlü insan kaynağı ve liyakatli kadrolarıyla her zaman ön planda olmuştur. Attığımız her adım, aldığımız her kararı ülkemize duyulan güveni ve istikrarı güçlendirmeye devam etmesi önem arz etmektedir. Devraldığım görevi sürdürmek adına, geceli gündüzlü çalışacağız. Pandemi, küresel finansal zorluklar ve depremle birlikte sadece ülkemiz değil, tüm dünya zorlu bir imtihandan geçiyor. Sayın Bakanımıza bu süreçteki gayretleri nedeniyle tekrar teşekkür ediyorum. Şahsıma zorluklar ve yüksek beklentilerle dolu ağır bir görev verildiğini biliyorum. İnşallah hep birlikte bu süreçten alnımızın akıyla çıkacağız. Mayıs ayında yapılan seçimlerde yoğun katılım sağlayarak demokratik tercihini güçlü bir şekilde ifade eden ve Sayın Cumhurbaşkanımız ile Cumhur İttifakı’na güven tazeleyen aziz milletimize şükranlarımı arz ediyorum" diye konuştu.

  SON DAKİKA: Bakanlıklarda peş peşe devir teslim törenleri...

  SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI

  Bakan Yardımcısı olarak görev yaptığı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında bakanlık görevine getirilen Mehmet Fatih Kacır, düzenlenen devir teslim töreni ile Mustafa Varank'tan görevi devraldı. Törende konuşan Mustafa Varank, bakanlık görevini layıkıyla yerine getirmek için gayret ettiklerini belirterek, "Hayatlar gibi görevler de sorumluluklar da bu dünyada geçici. Bu görevleri, sorumlulukları her zaman bu millete hizmet etme sevdasıyla yerine getirdiğinizde netice alabiliyorsunuz. Biz de o şuurla 5 yıllık görevimizin bugün itibariyle sonuna gelmiş olduk. Bu bir bayrak yarışı. Nasıl biz bu görevleri yerine getirdiysek, bizden sonra da arkadaşlarımız bu görevleri yerine getirmeye devam edecekler. Mutluluğumuz, kendi ekibimizden bir arkadaşımızın bu yola devam edecek olması. İnşallah Fatih Bey aynı şuurla, aynı sorumlulukları yerine getirmeye devam edecek. Buradaki tecrübesini başka bir görevle, bir bakanlık koltuğuyla devam ettirecek. Ben bu işi layıkıyla yapacağına yürekten inanıyorum" dedi.

  SON DAKİKA: Bakanlıklarda peş peşe devir teslim törenleri...

  BAKAN KACIR: ÇITA ÇOK YÜKSEK

  Bakan Kacır ise bugüne kadar ki hizmetleri nedeniyle Mustafa Varank'a teşekkür ederek, "Yöneticilik çok kişiye nasip olur; ama bunların bazılarına büyük işler yapmak nasip olur. Büyük işler yapmak nasip olan yöneticilerin ancak bazılarına bu büyük işlerin toplum tarafından sahiplenilmesini de sağlamak nasip olur. Yine onların da ancak bazılarına milletin sevgisini kazanmak nasip olur. Sayın Bakanım; geçtiğimiz 5 yıl boyunca gece gündüz ortaya koyduğunuz emekle, gayret ve çabayla, Sayın Cumhurbaşkanımızın bir yol arkadaşı olarak bütün bunları Allah'ın izniyle elde ettiniz. Milletimizin sevgisini, takdirini kazandınız ve bizlere de gerçekten örnek bir bakanlık dönemi geçirdiniz. Ben tekrar sizinle yol arkadaşı olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

  Bakan Varank döneminde çok büyük gururlar yaşadıklarını söyleyen Kacır, "Türkiye'nin otomobili, 60 yıllık bir rüya sizlerin öncülüğünde gerçekleşmiş oldu. Uzaya milli görüntüleme uydumuz İMECE'yi yine bu dönemde gönderme başarısı elde ettik. Gökdoğan gibi, Bozdağan gibi kritik teknoloji projelerini bu dönemde tamamlamak nasip oldu. Teknoloji odaklı sanayi hamlesi programını sizin öncülüğünüzde bu dönemde başlattık. Çıta çok yüksek, bunun farkındayız, bilincindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılı'nı tam bağımsız Türkiye anlayışı ve milli teknoloji hamlesi vizyonuyla gerçekleştirebilmek için canla başla çalışacağız" ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow