hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Suudi petrol devi Aramco, 2022'de 161 milyar dolar kâr ettiğini açıkladı

  Suudi petrol devi Aramco, 2022de 161 milyar dolar kâr ettiğini açıkladı
  expand
  KAYNAKBBC Türkçe

  Suudi Arabistan'ın ulusal petrol şirketi Aramco, geçen yıl 161,1 milyar dolar kâr ettiğini açıkladı. Böylece Aramco'nun kârı bir yılda yüzde 46,5 artmış oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgale başlamasının tetiklediği savaşın da etkisiyle enerji fiyatlarının hızla artması, Aramco'nun rekor düzeydeki kârında önemli rol oynadı.

  Ham petrolün varil fiyatı Rusya'nın işgali sonrası geçen yıl Mart ve Haziran aylarında 120 doları geçmiş, daha sonra 82 dolara gerilmişti.

  2022'de Amerikan şirketi ExxonMobil 55,7, İngiliz şirketi Shell de 39,9 milyar dolar kâr etmişti.

  Aramco CEO'su Amin Nasser, petrol ve gazın öngörülebilir gelecekte temel gereksinim olacağını söyledi.

  DÜNYANIN EN DEĞERLİ İKİNCİ ŞİRKETİ

  Aramco ise Apple'dan sonra dünyanın en değerli ikinci şirketi. Suudi Arabistan da dünyada en çok petrol ihraç eden ülke.

  Aramco daha önce hissedarlarına 2022'nin son çeyreği için 19,5 milyar dolar kâr payı dağıtacağını açıklamıştı.

  Şirket hisselerinin yaklaşık yüzde 95'i Suudi Arabistan devletine ait. Suudi Arabistan ekonomisi geçen yıl yüzde 8,7 büyümüştü. Bu, G20 ülkeleri arasında en yüksek orandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan Londra merkezli dünyanın önde gelen insan hakları kuruluşlarından Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü), Aramco'nun açıkladığı kâr için "şok edici" yorumunda bulundu.

  Örgüt, Suudi Arabistan'a, Aramco'nun gelirini, fosil yakıtların devre dışı bırakılmasına yönelik çabalar için kullanması çağrısında bulundu. Suudi Arabistan daha önce karbon salımlarını 2060'a kadar sıfıra indirme taahhüdünde bulunmuştu. Çevre kuruluşları ise bu hedefe şüpheyle yaklaşıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow