Swap nedir? İşte Katar’la anlaşma sonrası swap ile ilgili detaylar

Swap nedir? İşte Katar’la anlaşma sonrası swap ile ilgili detaylar

Swap nedir? İşte Katar’la anlaşma sonrası swap ile ilgili detaylar

Türkiye ile Katar arasındaki swap anlaşması sonrası “Swap nedir?” sorusunun cevabı merakla araştırılıyor. CNN TÜRK canlı yayına katılan Prof. Dr. Murat Ferman, swap ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. İşte, swap ile ilgili merak edilen detaylar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Katar Merkez Bankası ile olan swap anlaşmasında tutarları yükseltme kararı aldı. Yapılan düzenleme ile swap anlaşmasının tutarı 5 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyalinden 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi. Yaşanan son dakika gelişmesi sonrası “Swap nedir?” sorusunun cevabı merakla araştırılıyor. CNN TÜRK canlı yayına katılan Prof. Dr. Murat Ferman, swap ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Peki, swap nedir? İşte, detaylar…

SWAP NEDİR?

Kelime olarak "değiş-tokuş" ve "takas" anlamlarına gelen swap, finansal bir terimdir ve döviz takası işlemleri için kullanılır. Finans piyasalarında iki tarafında belirli bir zaman diliminde varlıklarına ve yükümlülüklerine bağlı olarak farklı faiz ödemelerini yahut farklı dövizleri karşılıklı olarak değiştirdikleri işlemlere swap denir.

Üç tür swap işlemi yapılmaktadır. Bunlar; para swapı, faiz swapı ve çapraz döviz swapıdır.

Para swapı işlemlerinde tarafların önceden anlaştıkları oran ve koşullara bağlı olarak belirli miktardaki para birimleri değiştirilir.

Faiz swapı işlemleri ise gösterge bir anapara tutarı üzerinden farklı faiz oranı esaslarına göre hesaplanacak faizlerin iki taraf arasında anlaşılan vadelerde değişimini öngören bir sözleşmedir. Bu sözleşmede, aynı para biriminden olan borçların faiz ödemelerinin yapısı değişmekte, anapara değişimi gerçekleşmemektedir.

Döviz swapı işlemleri ise gösterge bir anapara tutarı üzerinden farklı faiz oranı esaslarına göre hesaplanacak faizlerin iki taraf arasında anlaşılan vadelerde değişimini öngören bir sözleşmedir. Bu sözleşmede, aynı para biriminden olan borçların faiz ödemelerinin yapısı değişmekte, anapara değişimi gerçekleşmemektedir.