hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TCMB Eylül ayı cari açık rakamlarını açıkladı

  TCMB Eylül ayı cari açık rakamlarını açıkladı
  expand

  Merkez Bankası'nın Eylül ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerine göre cari denge 2,97 milyar dolar açık verdi. TCMB, istatistikte güncellemeye gitti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir önceki yılın Eylül ayında 2 milyar 719 milyon dolar fazla veren cari işlemler hesabı, bu ayda 2 milyar 966 milyon dolar açık kaydetti.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül ayı ödemeler dengesi verisini açıkladı. Buna göre, bir önceki yılın Eylül ayında 2 milyar 719 milyon dolar fazla veren cari işlemler hesabı, bu ayda 2 milyar 966 milyon dolar açık kaydetti. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 39 milyar 164 milyon dolar oldu.

  Bu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 6 milyar 971 milyon dolar artarak 8 milyar 97 milyon dolara yükselmesi etkili oldu. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın aynı ayında 6.656 milyon dolar fazla vermişken, bu ay 6 milyar 807 milyon dolar fazla verdi.

  Hizmetler dengesi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 1 milyar 324 milyon dolar artarak 6 milyar 83 milyon dolara yükseldi. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, 743 milyon dolar artarak 4 milyar 558 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Birincil gelir dengesi kaynaklı çıkışlar, 12 milyon dolar azalarak 947 milyon dolara geriledi. Bir önceki yılın Eylül ayında 45 milyon dolar net giriş kaydeden ikincil gelir dengesi kalemi, bu ayda 5 milyon dolar net çıkış kaydetti.

  FİNANS HESABI

  Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 488 milyon dolar olarak kaydedildi. Portföy yatırımları 3.373 milyon dolar tutarında net çıkış kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 522 milyon dolar ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 115 milyon dolar net satış yaptığı görüldü.

  Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, Genel Hükümet ve bankalar sırasıyla 2 milyar 500 milyon dolar ve 1 milyar 132 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdi.

  Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 2 milyar 111 milyon dolar net artış kaydetti.

  Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 380 milyon dolar ve Türk lirası cinsinden 349 milyon dolar net artış olmak üzere toplam 729 milyon dolar net artış kaydetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet ve bankalar sırasıyla 107 milyon dolar ve 250 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirmişken, diğer sektörler 336 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi.

  Resmi rezervlerde bu ay 1 milyar 656 milyon dolar net azalış gözlendi.

  MERKEZ BANKASI ÖDEMELER DENGESİNDE İKİ REVİZYON YAPTI

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Ödemeler Dengesi “Cari İşlemler Hesabı” altındaki “Hizmetler Dengesi/Seyahat/Gelir” ile “Birincil Gelir Dengesi/Ücret Ödemeleri/Gider” kalemlerinde revizyon yapıldı.

  İki revizyon sonucunda Ödemeler Dengesi Cari İşlemler Hesabı revize edilen dönemde toplam 26,8 milyar dolar artı yönlü güncellendi.

  Turizm istatistiklerinin iyileştirilmesine yönelik olarak Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankalararası Kart Merkezi iş birliğiyle yürütülen revizyon çalışması çerçevesinde yeni veri kaynakları sisteme entegre edilerek, metodolojik iyileştirmeler gerçekleştirildi. Buna göre 2012 yılına kadar geriye dönük olarak turizm istatistikleri güncellendi. Revizyon sonrasında Ödemeler Dengesi “Cari İşlemler Hesabı” altındaki “Hizmetler Dengesi/Seyahat/Gelir” kalemi, 2012-2022 Ocak-Ağustos arasında toplam 22,4 milyar dolar yukarı yönlü güncellendi. Ayrıca veri kalitesinin artırılması ve yeni veri kaynaklarının veri derleme sürecine entegrasyonu çalışmaları sonucunda Ödemeler Dengesi “Cari İşlemler Hesabı” altındaki “Birincil Gelir Dengesi/Ücret Ödemeleri/Gider” kalemi, 2017-2022 Ocak-Ağustos arasında toplam 4,4 milyar dolar aşağı yönlü güncellendi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow