hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  THY ve TİM’den ihracatçılara kargo desteği

  THY ve TİM’den ihracatçılara kargo desteği
  expand
  KAYNAK DHA

  THY ve TİM arasında Hava Kargo İş birliği Protokolü’nün üçüncüsünün imzalanmasıyla 40 destinasyonda, 1 ton ve üstü kargo taleplerinde, yüzde 5 ile 30 arasında değişen oranlarda indirim yapıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk Hava Yolları (THY) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) arasında iş birliği protokolü imzalandı.

  İhracatçılara uygun koşullarda kargo hizmeti vermeyi amaçlayan ‘Hava Kargo İş birliği Protokolü’nün üçüncüsü THY'nin Yeşilköy'deki genel yönetim binasında düzenlenen törenle imzalandı. Yapılan anlaşma ile ihracatçılar 31 ülkede 40 şehre yüzde 30’a varan indirimlerle ürünlerini ulaştırabilecek.

  İmza töreninde konuşan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr Ahmet Bolat, Türkiye'nin atılan doğru adımlar ve verilen desteklerle birlikte bu yılın ilk yarısında 165 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

  Türkiye İhracatçılar Meclisi ile 3’üncü protokolü imzaladıklarını belirten Prof. Dr. Bolat, ihracatçılara ve Türkiye’ye sundukları katkıları artırarak devam ettirdiklerini ifade etti. Prof. Dr. Bolat, “Hava kargo markamız Turkish Cargo uzun bir süredir ivmesi hızla artan bir büyüme trendinde. Dünyanın ve sivil havacılık sektörünün en büyük küresel krizlerinden olan pandemi dönemini planlamayla fırsata çeviren Turkish Cargo, hem 2021 hem de 2022 yıllarında uluslararası arenada en hızlı büyüyen hava yolu kargo şirketi oldu ve pazar payını yüzde 5’e çıkardı. Bu sayılar ise yükselen değerimiz olan Turkish Cargo’yu en iyi hava kargo şirketleri arasında 4’üncülüğe yükseltti” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  15 BİN TON KAPASİTE PLANLANDI

  Prof. Dr. Bolat, “İhracatçılar Meclisimiz ile pandemi döneminde imzaladığımız ilk iki protokolde 4’er aylık periyotlarda belirlenen uluslararası destinasyonlara farklı kalemlerde kargo desteği sağlayarak, ülkemiz ekonomisine hep birlikte büyük katkı sağlamıştık. Bu protokolle birlikte de TİM’le birlikte belirlediğimiz toplam 40 destinasyonda, 1 ton ve üstü kargo taleplerinde, yüzde 5 ile yüzde 30 arasında değişen oranlarda indirim yapıyoruz. Ayrıca, belirlenen bu destinasyonlar için yaklaşık 15 bin ton kapasite planlandı. Bu protokolün kapsamında ise genel kargoların yanı sıra meyve-sebze, yumurta ve balık gibi bozulabilir kargolar da bulunuyor. Sadece bu protokol kapsamında 2,1 milyar dolarlık ihracat öngörülmesi, bugün attığımız imzaların önemini ortaya koyuyor. Türk Hava Yolları olarak biz sadece hizmet ihracatı yapmıyoruz. Aynı zamanda, tüm ihracatçılarımıza verdiğimiz destekler ve sağladığımız kolaylıklarla, ülkemize katkı sağlama noktasında paydaşlarımızı artırıyor, ekonomimize her alanda katkı sunuyoruz” diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  GÜLTEPE: BU YIL HAVA KARGO İLE İHRACATIMIZ 10,3 MİLYAR DOLARI AŞTI

  TİM Başkanı Mustafa Gültepe ise “Ülkemizin ortalama ihracat menzili 3 bin 65 kilometre. Biz bunu en az dünya ortalamasına, 4 bin 744 kilometreye yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu anlamda hava kargo seçeneği, ortalama ihracat mesafemizi artırabilmemiz adına son derece önemli. Uzak Ülkeler Stratejisi’nde de hedefler arasında yer alan ABD, Pakistan, Endonezya ve Nijerya’da önemli avantajlar sağlanacak. Hedef destinasyonları, ihracatçımız için en verimli olacak şekilde belirledik. 31 ülkede 40 şehre, ihracatçılarımız yüzde 30’a varan indirimlerle ürünlerini ulaştırabilecek. Bu yıl hava kargo ile ihracatımızın 10,3 milyar doları aştığını görüyoruz. Hava kargo yükümüz ise 158 bin ton. İnşallah, protokolle beraber hava yolu ile taşımacılığın payını daha da yukarılara taşıyacağız. İş birliğimizin, ülkemize, ihracat ailemize hayırlı olmasını diliyorum. Her zaman ihracatçılarımızın yanında Türk Hava Yolları’na ve Ahmet Başkan’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow