hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Togg coşkusunda süre uzadı! Elektrikli araçta hedef Avrupa ligi

  Togg coşkusunda süre uzadı Elektrikli araçta hedef Avrupa ligi
  expand

  Togg’da ön sipariş dönemi bugün bitiyordu ancak süre 29 Mart'a kadar uzadı. Togg’un bu yıl üreteceği T10X sayısını 28 bine çıkarması ile 2023’te Türkiye’de satılan toplam elektrikli araç satışı 45 bin adede ulaşacak. Türkiye bu rakamla Avrupa’nın en çok elektrikli araç satılan ilk 10 ülkesi arasına girmek için yarışacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Togg'dan yapılan son açıklamaya göre telim edilecek araç sayısı 20 bine çıkarıldı. Ön sipariş için başvurular da 29 Mayıs'a kadar devam ediyor.

  Togg'un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Yoğun ilginiz için teşekkür ediyor çekilişle teslim edilecek T10X adedini 12 binden 20 bine çıkarıyoruz. Togg.com.tr ve Trumore uygulamasında heyecan devam ediyor. Ön sipariş için son gün 27 Mart. Çekiliş tarihi de bir gün ileri alınarak 29 Mart oldu." denildi.

  Ön sipariş sürecinde ön ödeme için banka yoluyla e-Cüzdan’a yapılacak transferler 27 Mart 2023 tarihinde saat 17.00’ye kadar işleme alınacak ve aynı gün saat 22.00’de ön sipariş sistemi kapatılacak. Çekilişler ise 29 Mart'ta.

  Hurriyet.com.tr'den Taylan Özgür Dil'in haberine göre, TOGG ön sipariş sayısının bir haftada 100 bin adedi aşmasının ardından bu yıl Gemlik tesislerinde üretip teslim edeceği T10X sayısını 28 bin adede çıkarma kararı aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Habere göre, diğer markaların satacağı elektrikli araçlarla birlikte 2023 yılında Türkiye’deki toplam elektrikli araç satışlarının 45 bin adede ulaşması hatta geçmesi mucize olmayacak. Türkiye bu rakamla Avrupa Birliği, EFTA ülkeleri ve Birleşik Krallık’ın dahil olduğu 35 ülke arasında en çok elektrikli araç satışı gerçekleştirilen ilk 10 ülke arasına girmek için yarışacak. İlk 10 ülke arasına giremese bile çok büyük ihtimalle Avusturya, Belçika ve İspanya gibi ülkeleri yıllık elektrikli araç satış adedinde geride bıracak.

  12 BİN İSTASYON YETERLİ OLUR MU

  2012 yılından bu yana Türkiye’de satılan elektrikli araç sayısının 12 bin adet olduğu göz önüne alındığında 2023 sonu itibarıyla Türkiye yollarındaki elektrikli araçların 55 bin adedi geçmesi bekleniyor. Ancak, Türkiye’deki elektrikli araç sahipliğinin bir yılda 4 kat artması önemli bir sorunu da beraberinde getirebilir. Öyle ki, ACEA (Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği) verilerine göre, yılık elektrikli araç satışlarının Türkiye ile benzer seviyede olduğu İtalya, Belçika ve İspanya gibi ülkelerde halka açık şarj istasyonu sayısı halen yeterli sayıda olmasa bile 25 bin adetleri geçmiş durumda. Türkiye’de ise Mart 2023 itibarıyla halka açık şarj ünitesi sayısı yalnızca 6 bin 500 adet civarında. Sektör uzmanları sene sonunda bu rakamın 12 bin adede ulaşmasını bekliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BİR ÜNİTEYE 5 ARAÇ

  Özetle halka açık şarj ünitesi başına düşen elektrikli araç sayısı bir sene içerisinde yaklaşık 5’e çıkacak. Eğer şarj istasyonlarının sayısı hızla arttırılmazsa bu durum elektrikli araç sahiplerinin başını ağrıtabilir. Öte yandan, Avrupa’daki halka açık şarj istasyonu sayısı da 2022 sonu itibarıyla halen dengeli bir şekilde dağılmıyor. ACEA verilerine göre, elektrikli araçlar için halka açık şarj istasyonlarının neredeyse yüzde 42’si yalnızca iki ülkeye (Hollanda ve Almanya) yoğunlaşmış durumda. Geçen yıl 471 bin 394 adet elektrikli araç satılan Almanya’da 87 bin 674 halka açık şarj noktası bulunuyor. 73 bin 394 aracın satıldığı Hollanda ise 111 bini aşkın halka açık şarj istasyonuyla bu konuda zirvede yer alıyor. Türkiye pazarına yakın seviyelerdeki İtalya’da ise halka açık şarj istasyonlarının sayısı 2022 yılı sonu itibarıyla 37 bin 186 adet.

  Togg coşkusunda süre uzadı Elektrikli araçta hedef Avrupa ligi

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow