TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? TOKİ kuralarıyla ilgili kritik açıklama

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? TOKİ kuralarıyla ilgili kritik açıklama

TOKİ kura tarihleri başvuruların sona ermesinin ardından bir milyonu aşkın başvuran ve yakınları tarafından merakla araştırılıyor. Gözler ise TOKİ kuralarının çekileceği tarihe çevrilmiş durumda. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çekilişle ilgili önemli açıklama geldi. Peki, TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? İşte, merak edilen detaylar…

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? Başvuru sürecinin geçtiğimiz hafta sona ermesinin ardından gözler çekiliş tarihine çevrildi. Peki, TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? İşte, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından TOKİ kuralarıyla ilgili yapılan açıklama…


TOKİ KURASI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?


1 milyon başvuran arasından talihli kişilerin belirleneceği kura çekilişi 2020 Şubat ayında gerçekleştirilecek. Başvuran kişilerin katılımıyla gerçekleştirilecek kurada 100 bin hak sahibi belirlenmiş olacak.


KURALAR NASIL OLACAK?


Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.


1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.


2) “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.


3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.


KURADA ADI ÇIKMAYANLAR ÜCRETLERİNİ GERİ ALACAK


Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir.


Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.


İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS