Toprak Mahsülleri Ofisi üreticiden 1 milyar liralık fındık aldı

Toprak Mahsülleri Ofisi üreticiden 1 milyar liralık fındık aldı

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Kemaloğlu, ofis tarafından üreticiden alınan fındığın değerinin 1 milyar lira olduğunu ve 800 milyon liralık ödeme yapıldığını açıkladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, satın aldıkları fındığın değerinin yaklaşık 1 milyar lira olduğunu ve bugün itibarıyla üreticilere 800 milyon lira civarında ödeme yapıldığını bildirdi. Kemaloğlu, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, fındık alımlarına başlamalarının ardından iki ay geçtiğini, geldikleri noktada 56 bin fındık üreticisinden 100 bin ton fındık satın alındığını belirtti.


Alım noktası sayısı 44


Kemaloğlu, "Yaklaşık 13 bin fındık üreticisine de 45 bin ton civarında fındık alımı için randevu verdik. Satın aldığımız fındığın değeri yaklaşık 1 milyar lira. Bugün itibarıyla üreticilere 800 milyon lira civarında ödeme yapıldı." diye konuştu. Alım noktası sayısının 44'e ulaştığını anlatan Kemaloğlu, "Önümüzdeki günlerde alım noktalarında talepler azaldıkça toparlanma olabilir ama ana iş yerlerimizin, depoların olduğu yerlerin hepsinde alım devam edecek." ifadesini kullandı.


Fındıkta üreticinin tercihi TMO


İlk günden beri söyledikleri şekilde fındıkta arzu edilen noktalara gidildiğini düşündüklerini vurgulayan İsmail Kemaloğlu, şöyle devam etti: "Çünkü ihracat da iyi gidiyor, bugün itibariyle 110 bin ton kabuklu fındık ihraç edildiğini söyleyebiliriz. Fıstık rekoltesi bu sene düşük, ceviz badem gibi alternatif ürünlere baktığınızda fındığa olan iç talep de yüksek seyrediyor. Biz, elimizdeki fındığın da önümüzdeki süreçte çok sorun olmayacağını öngörüyoruz. İhracat talebiyle, iç piyasa talebiyle önümüzdeki günlerde fındığın daha istikrarlı bir piyasaya kavuşacağını düşünüyoruz."


Üç gün sonraya randevu alınabiliyor


Kemaloğlu, TMO’ya fındık satmak isteyen üreticilerin önümüzdeki günler için çok rahat randevu alabileceğine işaret ederek, "Kasım sonuna kadar randevu var ama aralarda bir sürü boşluk var. Üretici bize haftaya fındık satmak istiyorsa da satabilir, üç gün, beş gün sonra, kaç gün sonra arzu ediyorsa fındığı rahat satabilir." dedi.


5 çuval fındık yüzünden oğlunu öldürdü


Üretici acele etmiyor


TMO iş yerlerinden randevu alan üreticilerin randevularının gerçekleşme oranının yüzde 75'ten 65'e düştüğünü bildiren Kemaloğlu, şunları söyledi: "Bu da şu demek, artık üreticimiz ya piyasada daha iyi şartlarda değerlendirebiliyor, belki bir kısmı randevu aldığı fındığı satmış olabilir, bir kısmı fiyatın artacağı beklentisi içerisinde acele etmiyor, fındığı getirmiyor, dolayısıyla bizim açımızdan fındık piyasasında arzu ettiğimiz noktalara doğru gidiyor şeklinde değerlendirme yapabiliriz." 


1 kilogram fındık alınıyor


Kemaloğlu, bir gazetecinin, üreticilerden randıman ölçümü yapılması için alınan fındıkların tekrar üreticiye iade edilmediği iddiaları olduğu yönündeki sorusuna, "Sadece bir kilogramlık fındık alınıyor numune için onun dışındaki tüm fındık, üreticinin çuvalına geri konuluyor. TMO’da ilave üretici kaynaklı en küçük fındık stoku yok. Sadece mevzuat gereği analiz yapmak için alınması gereken kadar fındık alınıyor." yanıtını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS