hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türk halkı Black Friday dönemindeki kampanyalara güveniyor mu? İşte araştırma sonuçları

  Türk halkı Black Friday dönemindeki kampanyalara güveniyor mu İşte araştırma sonuçları
  expand
  KAYNAK DHA

  Batı ülkelerinde Black Friday olarak geçen ve alışveriş dünyasında büyük indirimleri kapsadığı iddia edilen dönem Türkiye'de ne kadar geçerli? Birçok sektörün heyecanla beklediği gün tüketiciye yansıyor mu? İşte araştırmanın dikkat çeken sonuçları...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Areda Survey’in bin 100 kişi ile gerçekleştirdiği Black Friday araştırması sonuçları Türk halkının bu dönemde yapılan kampanyalara güvenmediğini ortaya koydu.

  Türkiye’de ‘Efsane Cuma’ olarak kabul gören Black Friday döneminde reklam kampanyaları ile tüketiciler alışveriş yapmaya teşvik ediliyor. Areda Survey’in yapmış olduğu araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 56,8’i kampanya dönemindeki indirimlere güvenmiyor. Bu dönemde tüketicilerin yüzde 33,1’i alışveriş yaparken, yüzde 66,9’u alışveriş yapmayı tercih etmiyor.

  “ALIŞVERİŞLERİN YÜZDE 75’İ ONLİNE PAZARYERLERİNDE YAPILIYOR”

  Araştırmaya göre Türk halkının yüzde 35,1’i bu dönemi Efsane Cuma olarak kabul ediyor. Bu dönemdeki alışverişlerin yüzde 75,4’ü ise online pazaryerlerinde yapılıyor. Alışveriş yapmaya etki eden unsurlarda ise yüzde 39,6 ile sosyal medya reklamları öne çıkıyor.

  METODOLOJİ

  Araştırma, kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI tekniği ile ‘Areda Survey’in Profil Bazlı Dijital Paneli’ kullanılarak 22 Eylül - 05 Ekim tarihleri arasında bin 100 kişi ile gerçekleştirildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow