hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye Bankalar Birliği'nden vatandaşa kritik uyarı!

  Türkiye Bankalar Birliğinden vatandaşa kritik uyarı
  expand

  Türkiye Bankalar Birliği, son dönemde dolandırıcılık olaylarının arttığına işaret ederek, kullanıcılara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından yapılan açıklamada, son dönemde yasa dışı yollarla elde edilen paraların müşterilerden kiralanan hesaplar aracılığıyla sistem dışına çıkarıldığı olayların arttığı belirtildi. TBB, bu tür yasa dışı faaliyetlere karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı ve bankalara bu tür hesap hareketlerini daha dikkatli izlemeleri çağrısında bulundu.

  Hesap sahibinin, hesabı üzerinden yapılan işlemlerden sorumlu olduğu anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "Bu işlemler, hesap sahibi adıyla yapıldığı için hesap sahipleri çeşitli hukuki ve cezai yaptırımlarla karşılaşabilir. İlgili mevzuata göre banka nezdinde veya aracılığıyla yapılacak kimlik tespitini gerektiren işlemlerde, kendi adına ve fakat başkası hesabına hareket eden kimsenin bu işlemleri yapmadan önce kimin hesabına hareket ettiğini bankaya yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir. Aksi durumda bu kişilerin hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılması öngörülmektedir."
  Özellikle banka hesaplarının üçüncü kişiler tarafından kullanılmasına izin verenlerin, arasında nitelikli dolandırıcılığın da bulunduğu başkaca suçlarla da karıştırıldığına dikkat çekilen açıklamada, yasal düzenlemelere göre dolandırıcılığın bir parçası haline gelindiğinde bu suça iştirak edenlerin hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılabildiği aktarıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Açıklamada, "Mağdur olmamak ve başkalarına mağduriyet yaşatmamak için lütfen banka hesap bilgilerinizi veya IBAN numaralarınızı, ayrıca dijital bankacılık kanallarında kullanılan parolanız/tek kullanımlık şifreleriniz ile kart bilgilerinizi ve kart şifrelerinizi kimseye asla kullandırmayınız. Menfaat karşılığı hesaplarınızı kullanmak isteyen dolandırıcılara karşı dikkatli olunuz." değerlendirmesine yer verildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow