Türkiye Sigorta Birliği Başkanı BES'teki kritik detayı açıkladı

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı BES'teki kritik detayı açıkladı

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı BES'teki kritik detayı açıkladı

Atilla Benli, BES'e katılanların emeklilikte refah kaybının önüne geçmek için kısa vadeli getiriler yerine uzun vadeli getirilere odaklanması gerektiğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, emeklilik döneminde refah kaybını önlemek için Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) tasarruf yapan katılımcıların kısa vadeli getiriler yerine uzun vadeli getirilere odaklanması gerektiğini söyledi.

Emeklilik yatırım fonlarının enflasyonun üstünde getiri sağladığını, BES’in, dünyada benzeri olmayan teşviklerle geleneksel tasarruf araçlarından ayrıştığını belirten Benli, her türlü risk profiline uygun fonun bulunduğu sistemde, kısa vadeli yatırım tercihlerinin ekonomik dalgalanmalardan etkilense de uzun vadeli fonlar sayesinde ciddi kazanımlar elde edildiğini kaydetti.

BES’te uzun süre kalanların mutlaka kazandığını ifade eden Benli, “5-10 yıllık dönemlere bakıldığında, emeklilik yatırım fonlarının ortalama getirisi, TÜFE ve BIST-100 endeksinden daha yüksek. 2022 başından itibaren ise BES fonlarının ağırlıklı ortalama getirisi ağustos itibarıyla yüzde 34 civarında. 8 aylık dönemde, özellikle Hisse senedi ağırlıklı emeklilik fonları başarılı performans sergiledi ve yüzde 74’e yakın getiri sağladı. Ağustos itibarıyla BES fonlarının ortalama getirisi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 78 civarında gerçekleşti. Aynı dönemde hisse ağırlıklı fonların getirisi yüzde 120’yi aştı” dedi.

Son dakika! Temmuz ayı işsizlik oranı açıklandı

Son dakika! Temmuz ayı işsizlik oranı açıklandı

Benli, BES’te, bu yılın ağustos ayı itibarıyla devlet katkısı dahil fon büyüklüğünün 342 milyar TL’ye ulaştığını belirterek, “Toplamda 775 bine yakın yeni katılım ve 1.1 milyonun üstünde sözleşme sayısı ile katılımcı sayısında 14 milyon eşiği aşıldı. 2023 sonu için belirlediğimiz 17 milyon katılımcı ve 500 milyar TL fon büyüklüğü hedefimizi daha da erkenden yakalayabiliriz” dedi.