hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  400 bin fındık üreticisinin gözü destek ödemesinde

  400 bin fındık üreticisinin gözü destek ödemesinde
  expand
  KAYNAKAA

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, yaklaşık 400 bin fındık üreticisinin sabırsızlıkla 2017 yılına ait alan bazlı gelir desteği ödemesini beklediğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Soydan, oda binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, 2009 yılında ilk defa fındık üreticilerine ödenmeye başlanan desteğin, bu yıl da devam edeceğini anımsattı. Ödemelerin kısa sürede yapılmasını beklediklerini ifade eden Soydan, "Üreticilerimize dekar başı 170 lira ödeme yapılacak. Geçen yıllarda olduğu gibi para üreticilerimizin Ziraat Bankasındaki hesaplarına yatırılacak." dedi.

  Soydan, ödemeye ilişkin henüz net bir gün verilmediğini belirterek, "Yaklaşık 400 bin fındık üreticisi sabırsızlıkla alan bazlı gelir desteği ödemesini bekliyor. Beklentimiz ve temennimiz özellikle bahar bakımının yapıldığı bu dönemde paraların yatırılması. Bu para bölgedeki üreticilerimize nefes aldıracak." diye konuştu.

  Üreticilerin büyük bölümünün bu parayla bahçe temizliğini yapacağını ve gübre alacağını kaydeden Soydan, "Bir kısmı da başka ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu ödeme özellikle fiyattan umduğunu bulamayan üreticilerimizin de moralini düzeltecek." ifadesini kullandı.

  Soydan, destek ödemesinden en fazla Ordulu üreticilerin yararlanacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

  "1 milyon 652 bin dekar alanda üretim yapılan Ordu'da 119 bin 847 fındık üreticisine yaklaşık 281 milyon lira ödenecek. Ayrıca bölge illerimizden Giresunlu 75 bin üreticimize yaklaşık 160 milyon lira, 63 bin 500 üreticiye sahip Trabzon'a ise 93 milyon 500 bin lira destek ödemesi yapılacak."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Soydan, destek ödemesinin bu yıl da devam etmesinde TZOB Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Bayraktar'ın önemli katkılarının olduğunu dile getirerek, üreticileri yalnız bırakmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve hükümete üreticiler adına teşekkür etti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow