hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berat Albayrak dönemine işaret etti: Petrol ve doğal gazda yeni müjdeler geliyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berat Albayrak dönemine işaret etti: Petrol ve doğal gazda yeni müjdeler geliyor
  expand

  Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, "Berat Bey döneminde sondaj gemilerini aldık. Yeni müjdeleri yakında vereceğiz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan A Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Doğal gaz ve petrolle ilgili yeni müjdelerin yakın olduğunu vurgulan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamayı yaptı:

  21 yıldır Türkiye'de bunların iktidar diye bir şeyleri söz konusu olmadı, daha çok bekleyecekler. Biz sismik araştırmalar, sondajlar yaptık. Bu arada da Özellikle Berat Bey'in döneminde bu sondaj gemilerinden alım yaptık. Bu sondaj gemileri ile kendi kendimize yeter hale geldik. Önce 2 tane gemimiz vardı bunları 4'e 5'e çıkardık. Tabi bunları elde edince biz çok daha rahat hareket eder hale geldik. Tabi bu sondajlarla beraber doğal gazı bulduk. Burada önemli olan şey şu: Rezerv çok önemli. Şimdi Ordu ve Rize olayımız var. Birinde petrol birinde doğaz gaz olayı var. Burada çok daha farklı bir potansiyele ulaşmış olacağız. İlk bir ayı biliyorsunuz ücretsiz yaptık. 1 yıl boyunca da 25 metreküpünü de ücretsiz olarak vereceğiz. Arkadaşlar da cumhurbaşkanının hediyesidir diye bir not düştü. Batı Karadeniz'deki aramaları orta ve doğu Karadeniz'e de kaydırmış olduk. Biz kaynağımızı bulduk. Aile ve Gençlik Bankamıza kaynak oluşturacak. Ev hanımlarına emeklilik çok önemli. Yeni evlenen gençlere 2 yıl geri ödemesiz 150 bin lira evlilik kredisi sunacağız. Çalışmalarımız hazır sadece vatandaşımızdan onay bekliyoruz. Bu onay pazar günü. Başkaları gibi tefecilerden borç gelecek diye vaatte bulunmadık. Kendi yerli ve milli kaynaklarımızı milletimiz için kullanayacağız.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kira ve konut fiyatları

  Önceliğimiz vatandaşlarımızı fahiş fiyatlara karşı korumak. Ne dedik vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz ve ezdirmedik de. Destek paketleri ile konut arzını artıracağız. Toplu konut projeleri ile meseleye çözümler üretiyoruz. Ekrem Bey geldi geleli ne kadar konut inşa etti acaba? Biz Yarısı Bizden adımını TOKİ ile birlikte attık. Bu konut inşalarını başta İstanbul olmak üzere yoğun bir şekilde devam ettireceğiz. Zemin etütleri yapılmak sureti ile bu inşaatları yoğunlaştıracağız. Bunları yoğunlaştırmak sureti ile, büyük bir mücadelemiz var olacak. Kanal İstanbul'un iki yanı rezerv alanı olarak bekliyor. Bunlar ne diyor? Kanal İstanbul'u yaptırmayacağız. Pazar gününden sonra biz çalışmalara devam edeceğiz. Zaten çalışmalar başladı, temeli attım ben.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Enflasyona karşı gerekli adımları atacağız'

  En düşük emekli maaşını 7.500 TL'ye çıkardık. Daha da artırmanın çalışmalarını arkadaşlarım yapıyor. Memurların en düşük maaşını Temmuz'da 22 bin liraya yükseltme sözünü verdik. EYT'lilerin tüm haklarını verdik. İlk maaşlarını aldılar. Temmuz ayında asgari ücrete ilişkin hesaplamalar yapılıyor. Komisyonun toplanıp çalışması ile belirleniyor. Emekçilerimizi enflasyona karşı koruyacak tedbirleri alacağız gereken adımları atacağız. Enflasyon da düşüş eğilimine girdi, tek haneli rakamlara yine biz indireceğiz. Seçimden sonra piyasalarda rahatlamayı göreceğiz. Bay Bay Kemal bilboardlara koymuş 'enflasyonu in-di-re-ce-ğiz' diye. Terörü bitirecekmiş. Terörü yanındaki teröristler ile birlikte mi bitirecek? Biz terörü sıfırlama noktasına geldik. Pervin'in kendisi 'Afrin'i geri alacağız' dedi. Bizim olduğumuz bir Türkiye'de bunlar bu adımları atamaz, avcunu yalar. Gıda fiyatlarına gelince yaz dönemi ile birlikte dengeye kavuşacak. Düşüş başladı. Bundan sonraki süreçte çok daha farklı olacak. Girdi maaliyetleri azalıyor, arz artıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  45 bin öğretmen ataması yaptık. Bunun yanında 4 bini aşkın engelli ataması yaptık. Bu süreçte Kabine'nin oluşumu ile birlikte yeni ne gibi atamalar yaparız bunları değerlendireceğiz. Sağlık alanında da atamalar yaptık. Bizim tıkanma gibi bir şeyimiz söz konusu değil. Gençliğin önünü açmak bizim hep önceliğimiz olmuştur. Bu yüzden de parlamentoya gençlerimizi almak için ufuk hızıyla bir adım atalım istedik. Bunu da lafta bırakmadık. Bize parlamentoyu çoluk çocukla mı dolduracaksınız diyorlardı. Parlamentoya daha girmeden siyasetin mektebinden aday oldular. Ben gençlere güveniyorum.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow