hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Doğalgaz fiyatlarına zam yok

  Doğalgaz fiyatlarına zam yok
  expand

  Enerji Bakanı Taner Yıldız, dolar/TL'deki değişim nedeniyle yıl başından bu yana doğalgazın maliyet artışının 11 milyar TL olduğunu belirterek, şu aşamada enerji ürünlerine herhangi bir zam düşünmediklerini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlayan Yıldız, dövizdeki artıştan oluşan maliyetleri vatandaşa yansıtmayı düşünmediklerini kaydederek, "Dolar/TL'deki değişim nedeniyle yıl başından bu yana doğalgazdaki maliyet artışı 11 milyar TL oldu" dedi ve şöyle devam etti:

  "Döviz fiyatlarının artışından memnun değiliz. Sadece ihracatçının işine yarıyor olması Türkiye'nin bütün meselelerini çözüyor anlamına gelmiyor. Sanayiye ve vatandaşa bu maliyeti şu anda yansıtma niyetinde değiliz."  Yıldız, elektrikle ilgili olarak ek vergi ve iklim değişikliği vergisi alınacağı iddialarının doğru olmadığını da, sadece bu vergileri uygulayan ülkelerin durumunu incelediklerini bildirdi.

  Rusya ile doğalgaz fiyatında 1 Ocak 2015'ten geçerli olacak şekilde yüzde 10.25'lik indirime ilişkin mutabakat sağlandığını ancak Rus yönetiminin henüz bunu imzalamadığını hatırlatan Yıldız, şöyle konuştu:

  "Bizim açımızdan bir sorun görünmüyor. İstedikleri zaman ister Ankara ister Moskova'da bunu gerçekleştiririz. Rusya'ya Türk Akımı Hattı ile ilgili hükümetler arası anlaşma taslağı göndermiştik, cevabını bekliyoruz; projeyi geciktiren taraf olmayız."

  Rusya ile Türkiye arasında Türk Akımı Projesi'ne dair yürütülen görüşmelerde ilerleme sağlanamadığı için görüşmeler dondurulmuştu.

  Yıldız, Rusya'dan son 5-6 ayda çekilen gazda yüzde 8'lik düşüş olduğunu da söyleyerek, önümüzdeki aylarda bunun telafi edilebileceğini kaydetti.

  Rusya, Türkiye'nin en büyük doğalgaz tedarikçisi durumunda bulunuyor.

  Yunanistan'ın Türkiye'ye doğalgaz nedeniyle halen 100 milyon dolar borcu bulunduğunu ve bundan vazgeçmelerinin mümkün olmadığını belirten Yıldız, bu konuda tahkim sürecinin henüz sonuçlanmadığını da bildirdi.

  Yıldız, Türkiye'nin Suriye ve Irak topraklarının bir bölümünü ele geçiren İslam Devleti militanlarıyla petrol ticareti yaptığına ilişkin iddiaları tamamıyla yalanlayarak, bu iddiaları ortaya atanların herhangi bir delil sunamadığını kaydetti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow