hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ekonomiye güven sert düştü

  Ekonomiye güven sert düştü
  expand

  Ekonomik güven endeksi 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 24.1'lik sert azalışla 72.66 değerine geriledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TÜİK açıklamasına göre ekonomik güven endeksindeki düşüş, hizmet sektörü, inşaat sektörü, reel kesim (imalat sanayi) ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

  Ekonomik güven endeksi Ocak'ta 83.9 değerini almış, Şubat'ta TÜİK'in veriyi hesaplamaya başladığı Ocak 2012'den beri en düşük değer olan 71.46'ya geriledikten sonra genel olarak yukarı yönlü bir seyir izlemişti. Endeks 15 Temmuz öncesine kadar hesaplanan verilerle Temmuz'da bir önceki aya göre yüzde 14.9 artışla 95.73'e yükselmişti.
  Otokar'dan Altay tankı üretimi için teklif
  Endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

  TÜİK Temmuz ayı açıklamasında olduğu gibi manşet endeksin oluşturulmasında kullanılan alt endekslerin her ayın ilk iki haftasında derlenen verilerden oluşturulduğunu vurguladı.

  TÜİK endeksin, ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtiyor.

  Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması ortalama üzeri güveni; 100'den küçük olması ise ortalama altı güveni göstermekte.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow