Kavurucu sıcaklar e-ticarete yarıyor

Kavurucu sıcaklar e-ticarete yarıyor

Kavurucu sıcaklar e-ticarete yarıyor

Sıcaklıkların 35 dereceyi aştığı günlerde, özellikle de sıcaklığın en fazla hissedildiği 12.00 - 16.00 saatleri arasında e-ticaret yüzde 100'ün üzerinde artıyor. Sıcaklık 40 dereceyi bulduğu saatlerde ise online alışverişteki artış yüzde 120'ye ulaşıyor.

Avantajix.com'un verilerine göre, sıcaklığın 35 dereceyi aştığı kavurucu sıcaklıklarda e-ticaret sitelerinden yapılan alışveriş iki kat artıyor.

Avantajix.com, İstanbul, Ankara ve İzmir'de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde olduğu 4-8 Temmuz 2016 tarihleri ile mevsim normallerinin çok üzerinde seyrettiği 11-15 Temmuz 2016 tarihlerindeki e-ticaret verilerini karşılaştırdı.

Hava sıcaklığının zirve yaptığı 12.00 - 16.00 saatleri baz alınarak yapılan kıyaslamada, sıcaklığın 35-40 derece arasında olduğu 11-15 Temmuz'da yapılan dijital alışverişin, sıcaklığın 28-30 derece civarında seyrettiği 4-8 Temmuz'a göre yüzde 100'ün üzerinde arttığı saptandı. Sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu saatlerde ise online alışverişteki artış yüzde 120'ye ulaşıyor.
Büyüme için yeni bir fon kuruluyor
En çok işlem fırsat sitelerinde

Kavurucu sıcakların etkili olduğu 11-15 Temmuz tarihlerinde 12.00 - 16.00 saatleri arasında en çok işlem yaklaşık yüzde 36 ile fırsat sitelerinde yapıldı.

Fırsat sitelerini, yüzde 21 ile kozmetik ürün satan siteler takip ederken, üçüncü sırada  yüzde 17 ile elektronik  ve küçük ev eşyası satan siteler yer aldı.

Marketlerin online sitelerinden yapılan alışverişler de yüzde 12'yi buldu. Kalan yüzde 14'lük kısmı ise tatil ve uçak rezervasyonu, dekorasyon, bahçe ürünleri, mobilya ve diğer olarak adlandırılan sitelerden yapılan alışverişler oluşturdu.

Sıcaklıklar ile online alışveriş arasındaki ilişki

Avantajix.com'un kurucu ortaklarından Güçlü Kayral, araştırmayı birer haftalık dilimler halinde yapmayı planladıklarını, ancak 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonraki Cumartesi ve Pazar günündeki verilerin sağlıklı olmaması nedeniyle hafta içi günlerle sınırladıklarını bildirdi.

Yaptıkları araştırmada, sıcaklıklar ile online alışveriş arasındaki ilişkinin ortaya konulduğunu anlatan Kayral, "Kavurucu sıcaklar ve iklim değişikliği hayatımızda birçok şeyi değiştiriyor. İnsanlar, teknolojinin ve internetin yaygınlaşması ile birlikte, aşırı sıcaklarda evlerinden veya ofislerinden çıkmamaya özen gösteriyorlar. Doğal olarak da, temel ihtiyaçları dâhil alışverişlerinin çoğunu e-ticaret üzerinden yapıyorlar" dedi.