hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri İsveç'te

  Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri İsveçte
  expand
  KAYNAKAA

  İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, ülkesini ziyaret eden Kuzey Koreli mevkidaşı Ri Yong Ho ile "iyi ve yapıcı" görüşmeler yaptıklarını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Wallström, Ri ile başkent Stockholm'de, Güney Kore ve ABD büyükelçiliklerine yakın bir villada yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı.Margot Wallström, Ri Yong Ho ile ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un arasında yapılması planlanan zirveyi ele alıp almadıklarına ilişkin soruları yanıtsız bırakırken, görüşmelerin "iyi ve yapıcı" geçtiği değerlendirmesinde bulundu.

  Wallström, "Bundan sonra ne olacağını göreceğiz." ifadesini kullandı.Margot Wallström ile dün de bir araya gelen Ri, sabah İsveç Başbakanı Stefan Lofven ile de kısa süren bir görüşme yaptı.

  Lofven, daha sonra Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile düzenledikleri basın toplantısında yöneltilen, Kuzey Kore ile görüşmeleri organize etmesi için ABD'den destek alıp almadıkları sorusuna, "Daima bu süreci kolaylaştıran bir arabulucu olmak istediğimizi ifade ettik." cevabını vermişti.

  Ri Yong Ho ise temaslarına ilişkin basına açıklama yapmadı. Kulislerde, İsveç'in mayıs ayında öngörülen Trump-Kim zirvesine ev sahipliği yapabileceği söylentileri dolaşıyor.

  Muhtemel Trump-Kim zirvesi

  Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui-Yong, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump'a Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un görüşme davetini iletmiş, ABD Başkanı Trump'ın daveti kabul ettiğini ve iki liderin mayısta bir araya gelebileceğini açıklamıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kim'in, Kuzey Kore'nin bundan sonra nükleer veya balistik füze denemesi yapmaktan kaçınacağı vaadinde bulunduğunu kaydeden Chung, Kuzey Kore liderinin, ABD ile Güney Kore arasındaki rutin askeri tatbikatların sürmesi gerektiğini anladığını belirtmişti.

  Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da Trump'ın Kim'in görüşme davetini kabul ettiğini doğrulamış, görüşmenin yeri ve zamanının daha sonra belirleneceğini ifade etmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow