hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TBB'den bankalara deprem bölgesi tavsiyeleri

  TBBden bankalara deprem bölgesi tavsiyeleri
  expand
  KAYNAK DHA

  Türkiye Bankalar Birliği (TBB), depremlerden etkilenen 5 il ve Gaziantep'in 2 ilçesindeki bireysel ve gerçek kişi ticari işletmelerin kredi taksitlerini 6 ay faizsiz ötelemesi ve depremde hayatını kaybeden bireysel ve gerçek kişi ticari müşterilerin kalan kredi borçlarının, silinebileceği tavsiyesinde bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TBB Yönetim Kurulu'nun 14 Şubat 2023 tarihinde yapılan toplantısında deprem bölgesindeki çalışmalar görüşüldü. Görüşmelerde, bölgede hemen her noktada müşteri taleplerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi amacıyla fiziki şube, ATM, mobil şubeler ağı ile hizmet verildiği vurgulandı. Depremden etkilenen vatandaşlara yönelik olarak ise tavsiye niteliğindeki ek kararlar şu şekilde:

  "Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki bireysel ve gerçek kişi ticari işletmelerimizle ilgili olarak; (31 Ağustos 2023 tarihine kadar) 06.02.2023 tarihinden önce kullandırılan ve 31.08.2023 tarihine kadar vadesi gelen; mevcut kredi borçlarının / taksitlerinin ve gayrinakdi kredi komisyonlarının (31.08.2023 tarihini geçmeyecek şekilde) 6 ay faizsiz (faiz/gecikme faizi) olarak ertelenmesi, kayıp/zayi POS cihazlarına ilişkin üye işyerlerimizden herhangi bir tahsilat yapılmaması, bankacılık hizmet komisyonu alınmaması bireysel ve kurumsal kredi kart ücretlerinin 2023 yılı için tahakkuk ettirilmemesi, üye işyeri/POS kullanım ücretlerinin 2023 yılı boyunca alınmaması, haciz, icra, takip vb. idari uygulamalarla ilgili olarak (Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çerçevesinde) tüm alacaklar için takip başlatılmaması, haciz uygulanmaması, icra satış işlemleri vb. işlem yapılmaması, yapılandırılmış alacaklarda ödeme sürelerinin faizsiz olarak ertelenmesi, tahliye kararı alınmış ise bu kararın uygulanmaması, taahhüdü ihlal şikâyetinde bulunulmaması, borçlunun talebi halinde daha önce başlatılmış takiplerin durdurulması, satış günü alınmış dosyalarda satışların ertelenmesi, takipte olan alacaklı müşteriler için yapılan otomatik tahsilatın durdurulması, müşteri hesaplarında bulunan takip blokelerinin kaldırılması, vadesi geçen krediler için idari yollarla da olsa aktif bir tahsilat çabası girişiminde bulunulmaması, henüz takip hesaplarına intikal etmemiş, kredi geri ödemelerini zamanında yapamayan ve yapamayacağı öngörülen müşterilerimize yönelik iletişim ve tahsilat faaliyetlerinin durdurulması."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DEPREMDE VEFAT EDENLERİN KREDİ BORÇLARI SİLİNECEK

  Deprem bölgesinde yer alan diğer illerde yaşayanlar için alınan tavsiye kararlarında ise bireysel ve gerçek kişi ticari işletmelerin kredi borçlarının/taksitlerinin ve gayrinakdi kredi komisyonlarının 1 ay faizsiz (faiz / gecikme faizi) olarak ertelenebilecek. Yukarıdaki kapsam dışında kalan, deprem bölgesinde yer alan ve depremden zarar gören müşterilerin talep etmesi ve zarar gördüklerini belgelendirmeleri halinde müşteri bazında değerlendirilmek üzere, mevcut kredi borçlarına / taksitlerine erteleme imkanını sunulacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan, depremde vefat eden bireysel ve gerçek kişi ticari müşterilerin kredi borçlarının, krediye konu sigorta ödemelerinin kredi borcuna mahsup edilmesi, sonrasında kalan borçlar ise silinebilecek. (DHA)

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow