hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uzmanlar uyarıyor! Sahte altına dikkat

  Uzmanlar uyarıyor Sahte altına dikkat
  expand

  Altına son dönemde artan ilgi, sahtekarları harekete geçirdi. Kuyumculardan 'sahte altına dikkat' uyarısı yapıldı. Peki gerçek olmayan altın nasıl ayırt edilir? İşte mağdur olmamak için dikkat edilmesi gerekenler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Altın, yatırımcının gözdesi. Ancak altın sahteciliği, yatırımcıyı temkinli olmaya zorluyor.

  Kimi zaman kuyumcular bile sahte altını anlamakta zorlanıyor. Kuyumcular, imitasyon ürünler kadar düşük ayarlı altına karşı da uyarıyor.

  İZMİR KUYUMCULAR ODASI BAŞKANI: BİZ BİLE ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ

  İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Murat Kurtuluş Buyrukçu, "22 ayar olması lazım ama 22 ayarı vatandaş anlayamaz. Sahte üründe ve düşük ayarlı üründe biz bile kuyumcular olarak bile zaman zaman anlayamadığımız oluyor" dedi.

  Sahteciliğe karşı öncelikle güvenilir yerlerden sertifikalı ürünlerin tercih edilmesi ve mutlaka belge, fatura alınması gerekiyor.

  SAHTECİLİĞE KARŞI SERTİFİKALAR KONTROL EDİLİYOR

  Altın alırken ilk olarak Kuyumcular Odası'nca belirlenen fiyat listesine bakılmalı. Eğer alınacak altın bu listeden çok daha aşağı bir fiyattan veriliyorsa şüphelenilmesi gerektiği aktarılıyor.

  İzmir Kuyumcular Odası Gemoloji Laboratuvarı ile sahteciliğe karşı mücadele ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Merkezde uzmanlar altın, pırlanta gibi tüm değerli takıları inceliyor, sertifikalara uygun olup olmadığını kontrol ediyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow