hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Vergi affı başvurusu nasıl, nereden yapılır? Vergi affı başvuru tarihleri 2023!

  Vergi affı başvurusu nasıl, nereden yapılır Vergi affı başvuru tarihleri 2023
  expand

  Vergi dairelerine olan tüm borçları yeniden yapılandırma kapsamına alan kanunla ilgili detaylar gündemde yer alıyor. Vergi affı borç yapılandırma düzenlemesi Genel Kurul’da kabul edilip Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı. Şimdi ise vergi affı ödemesinde bulunacak vatandaşlar, yapılandırma başvurularına ilişkin son detayları merak ediyor. Peki, Vergi affı başvurusu nasıl, nereden yapılır? İşte vergi affı başvuru tarihleri 2023...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2023 vergi borcu yapılandırma düzenlemesi yürürlüğe girmesinin ardından başvuru ve ödeme tarihleri araştırma konusu oldu. 31 Aralık 2022 tarihi öncesindeki borçlar için geçerli olan düzenleme ile 2 bin TL’nin altındaki borçlar silinecek. Ayrıca 48 ay yapılandırma imkanı sağlanacak. AK Parti Manisa Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Uğur Aydemir, kamuya olan borçların yeniden yapılandırılmasına ve uygun şartlarda ödenebilmesine imkan sağlayan kanun üzerine açıklamalarda bulundu. Başvuru ve ödemeler hakkında da bilgi veren AK Parti’li Aydemir, borçların peşin ödenmesi halinde ise hesaplanan Yİ-ÜFE oranının yüzde 90’ı silineceğini, idari para cezalarının peşin ödenmesi halinde anaparanın da yüzde 25’i silineceğini ifade etti.

  VERGİ AFFI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  Başvurular, Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi "www.gib.gov.tr" veya e-Devlet "www.turkiye.gov.tr" üzerinden, vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla yapılabilecek.

  VERGİ AFFI BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

  Vergi affı yapılandırması için başvurular 31 Mayıs tarihine kadar yapılacak. İlk taksit ödemeleri ise 30 Haziran’a kadar sürecek.

  VERGİ AFFI KAPSAMINDA OLAN BORÇLAR

  AK Parti Manisa Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Uğur Aydemir, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

  "Kanuna göre 31/12/2022 tarihinden önceki dönemlere ait olan vergi, prim, idari para cezası, öğrenim kredileri, trafik cezaları gibi borçlar için yeniden yapılandırma imkanı sağlıyoruz. Daha önce yapılandırma kapsamına girmeyen, adli para cezaları, üst kurul cezaları, sigara cezaları gibi cezalar da bu kanun kapsamında yapılandırılabilecek. Bu açıdan Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı yapılandırma paketini yürürlüğe girdi"

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow