hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Wall Street, 2008 mali krizinden bu yana en kötü yılını tamamladı

  Wall Street, 2008 mali krizinden bu yana en kötü yılını tamamladı
  expand

  ABD'nin başlıca endeksleri 2022'de zorlu bir yıl geçirdi ve on yılı aşkın bir süredir en büyük yıllık kayıplarını açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD hisse senetleri, yatırımcıların durgunluk korkuları sebebiyle 2008 mali krizinden bu yana piyasa için en kötü yılını bitirdi.

  Dow Jones 2022'nin son işlem gününde 280 puan veya yüzde 0,8 düştü ve yılı yüzde 9'un üzerinde düşüşle tamamladı. S&P 500 Cuma günü yüzde 1,1 düştü ve yıl boyunca neredeyse yüzde 20 kaybetti, Nasdaq Composite ise Cuma günü yüzde 1,4 düştü. Teknoloji ağırlıklı endeks, yıl boyunca yüzde 30'un üzerinde düşüş ile kâbusu yaşadı.

  ABD'de enflasyon bu yıl kırk yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve tüketici fiyatları yaz aylarında yıllık bazda %9'un üzerinde arttı. Enflasyon oranı yılın sonuna doğru yavaşladı. Ancak uzmanlar, pandemi öncesi seviyelerin üzerinde kalmasını bekliyor ve fiyat artışının 2019 seviyelerine dönmesinin birkaç yıl alacağına inanıyor.

  Bu arada, bazı yatırımcılar gelecek yılın piyasada bir toparlanmanın habercisi olmasını beklese de, pek çoğu hisse senetlerinin 2023'te yeni dip seviyeleri görebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow