hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Wimbledon'ın toplam para ödülü rekor seviyeye ulaştı

  Wimbledonın toplam para ödülü rekor seviyeye ulaştı
  expand

  1 Temmuz'da başlayacak olan sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon, bu yılki şampiyonada geçen yıla kıyasla yüzde 11,9 artışla toplam 50 milyon sterlin para ödülü dağıtacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Wimbledon turnuvasının organizatörü All England Club Tenis Kulübü, bu yıl turnuvada dağıtılacak toplam para ödülünün 50 milyon sterlin (59 milyon euro) gibi rekor bir rakama ulaşacağını açıkladı. Bu miktar, geçen yıla göre yüzde 11,9'luk bir artışla 5,3 milyon sterlin (6,3 milyon euro) daha fazla.

  2024'ün tek erkekler ve tek kadınlar şampiyonlarının her biri 2,7 milyon sterlin (3,2 milyon euro) kazanacak. İlk turda elenen bir yarışmacı bile 60.000 sterlinlik (71.000 euro) ödülle teselli bulabilecek. Bu artış, son 10 yılda yapılan şampiyonalardaki toplam para ödüllerine kıyasla büyük bir gelişme. 2014'te 25 milyon sterlin (29,6 milyon euro) olan toplam ödül bu yıl iki katına çıkmış durumda.

  All England Club Başkanı Deborah Jevans, "Bu yılki şampiyonaya sayılı günler kala, her turda ve her etkinlikte oyuncular için artışlarla birlikte 50 milyon sterlinlik rekor bir para ödülü fonu açıklamaktan mutluluk duyuyorum," dedi. Ayrıca, tekerlekli sandalye tek ve çiftler müsabakalarında para ödülünü ilk kez 1 milyon sterline çıkardıkları için özellikle memnun olduklarını belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Wimbledon'a olan ilginin, biletlere olan yoğun talep ve sponsorların desteği sayesinde hiç bu kadar büyük olmadığını ifade eden Jevans, "Gelişen ve başarılı bir şampiyona bize spora, toplumumuza ve gelecek için stratejik yatırımlar yapma fırsatı veriyor," dedi.

  Turnuva 1 Temmuz Pazartesi günü başlayacak ve 14 Temmuz Pazar günü sona erecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow