hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Konut kredilerinde düşüş bekleniyor

  Konut kredilerinde düşüş bekleniyor
  expand

  Merkez Bankası, 2018'in ilk aylarında kullandırılan konut kredisi adedinin yıllık olarak gerilemesini bekliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Merkez Bankası, konut fiyatları ile ilgili 2017 yılı değerlendirme raporunu yayımladı. Raporda, geçen yıl konut satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 5,1 oranında arttığı kaydedildi. Rapora göre, geçen yıl, konut kredisi faiz oranlarında görülen artışa rağmen, Türkiye genelinde ipotekli konut satış adedi ve ipotekli konut satışlarının toplam içindeki payı bir önceki yıla göre sınırlı da olsa arttı. Ancak, ipotekli satışların başta İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirler olmak üzere bazı illerde gerilediği görüldü.

  Öte yandan Merkez Bankası, bu yılın ilk aylarında kullandırılan konut kredisi adedinin yıllık olarak gerileyeceğini öngördü.

  Konut kredisi faizleri 9 yılın zirvesinde!

  Yasal düzenlemeler talebi destekledi

  Raporda şu bilgiler yer aldı:

  "Yapı kullanım izni ve ilk el satış adetleri bir önceki yıla göre artarken, daha önceki yıllarda olduğu gibi 2017 yılında da yapı kullanım izinlerinin ilk el konut satış adedinden daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Öte yandan, yabancılara konut satışları, vatandaşlık ve KDV muafiyeti gibi yasal düzenlemelerin de etkisiyle bir önceki yıla göre artış göstermiştir.

  Bununla birlikte, Hedonik Konut Fiyat Endeksi (HKFE), 2017 yılında reel olarak ortalama yüzde 0,6 oranında azalış göstermiştir. Bu gelişmede, önemli oranda artan inşaat maliyetlerinin fiyatlara yansıtılamaması ve başta İstanbul olmak üzere daha önce hızlı fiyat artışı olan bazı bölgelerde fiyatlarda gözlenen düzeltmelerin de etkisi olduğu düşünülmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Konut almak isteyene destek artıyor

  İzmir'de konut fiyat artışı hızlandı

  Türkiye genelinde, HKFE yıllık artış oranı kira artış oranından daha yüksek gerçekleşmiştir. Bununla birlikte, İstanbul'da konut fiyatlarının artış hızındaki yavaşlama nedeniyle, konut yatırımlarının geri dönüş süreleri kısalmış, İzmir'de ise göç ve benzeri demografik değişiklikler, kentsel dönüşüm, markalı konut projeleri, büyük altyapı projeleri, konut fiyatlarındaki artışın hız kazanmasına neden olmuş ve konut yatırımlarının geri dönüş süreleri artmıştır.

  Google'da konut kredisi aramaları

  "Konut kredisi" anahtar kelimesi ile "Google Trends" kullanılarak oluşturulan arama hacmi endeksinin Konut Fiyat Endeksi kapsamında derlenen veri adedi için bir öncü gösterge olabileceği gözlenmiştir. Buna göre, 2018 yılının ilk aylarında kullandırılan konut kredisi adedinin yıllık olarak gerileyeceği beklenmektedir.

  Sonuç olarak, konut arzının artmaya devam ettiği 2017 yılında, getirilen yasal düzenlemeler talebi desteklerken, bölgesel fiyat düzeltmelerinin yanı sıra, maliyet artışlarının fiyatlara yansıtılamaması nedeniyle konut fiyatlarındaki nominal artışın sınırlı düzeyde kaldığı değerlendirilmektedir."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow