AB toplantısında karikatür krizi!..

AB toplantısında karikatür krizi!..

AB toplantısında karikatür krizi!..

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın Brüksel temaslarında gergin anlar yaşandı. 67. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısında Bağış ile Hollandalı parlamenter Barry Madlener arasında karikatür krizi yaşandı. Bağış Madlener'i durdurmak için karikatürü kastederek "Müsait bir yere koy..." sözlerini sarfetti.

Hollandalı parlamenter Barry Madlener 67. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısında  söz alarak “Türkiye gibi bir ülke AB'ye ait değildir. Çünkü geri kalmış İslami bir ideolojisi vardır ve bu Avrupa'ya ait bir durum değildir. İslam ve özgürlük birarada yer alan iki kavram olamaz” dedi.

Türkiye'de basının ve internetin kısıtlandığını, kadınlara ve eşcinsellere şiddet olaylarının gittikçe arttığını savunan Madlener, “Hatta Türkiye'deki karikatüristler dahi mahkemeye çıkarılmaktan korkar hale geldiler. Bu büyük bir skandaldır” diye konuştu.

Daha sonra çerçevelettiği, Bahadır Baruter'e ait, yargılanan karikatürü havaya kaldıran ve Bağış'a hediye etmek istediğini söyleyen Madlener, sırasından kalkarak kürsüye yöneldi. KPK Eşbaşkanı Afif Demirkıran, yanından geçerken müdahale ettiği Madlener'in elinden karikatürü almaya çalışırken yere düşürdü. Bu sırada Bakan Bağış'ın “Bırakın gelsin, (karikatürünü) almayın” dediği duyuldu.

Avrupa kanadından KPK Eşbaşkanı Helene Flautre, “Çok teşekkür ederiz Sayın Madlener, Medyatik girişimlerinizi daha önce de gördük. Siz bizi kişisel propagandanız için kullanıyorsunuz. Asıl bu bir skandaldır” dedi.

"Müsait bir yere koy..."

Bağış'ın yakınına gelen Hollanda’daki aşırı sağcı Wilders Özgürlükler Partisi'nden Avrupa Parlamentosu üyesi Barry Madlener, KPK Eş Başkanı Afif Demirkıran'a üzerinde "Bir köşesinde kırmızı oklarla işadetlenmiş 'Din yok' yazılı bir duvar önünde namaz kılanların arkasındaki bir kişinin 'Tanrım acaba ben son rekatı kılmasam olur mu? İşim var da ... Çok teşekkür' " yazılı Bahadır Baruter çizimi karikatürü vermek istedi. 

Afif Demirkıran bu karikatürü kabul etmezken Bakan Bağış da, Madlener'e İngilizce olarak, "Onu müsait bir yere koy..." (Put it in your appropriate place) diye seslendi. Karikatürün alınmaması salonda büyük alkış aldı.

Türk kanadından KPK Eşbaşkanı Afif Demirkıran ise, “Bazı arkadaşlar bu platformu sadece ve sadece provokasyon yapmak için kullanıyor. Bu bir Avrupa parlamenterine yakışmaz. Bakın bu kişi dün toplantıya geldi, çok önemli bir konu konuşulmasına rağmen hoşuna gitmediği için geri gitti ve arkadaşlarımızdan bir tanesine 'Ben yarın geleceğim ve Sayın Bağış'la kavga edeceğim' demiş. Burası bir kavga yeri değil çözüm yeridir” şeklinde konuştu.

"Gelsin, onun cüssesi yetmez"

Bakan Bağış, Madlener'in kavga etmek istediğini duyunca “Gelsin, onun cüssesi yetmez” diye müdahalede bulundu.

Bağış, daha sonraki konuşmasında “Malesef Avrupa'da ırkçılık hastalığından muzdarip olanlar var. Onları Mevlana'nın 'gel, ne olursan ol yine gel' anlayışıyla, Yunus Emre'nin 'yaradılanı yaradandan ötürü severiz anlayışıyla” tedavi etmeye hazır olduğumu burada vurgulamak istiyorum” dedi.

1 yıl hapsi istenmişti

Penguen’de çizdiği karikatürde cami sütununda okunan “Allah yok, din yalan” yazısı nedeniyle Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası ile bazı vatandaşların şikâyetçi olduğu karikatürist Bahadır Baruter hakkında, “Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılama” suçundan 1 yıla kadar hapis istemiyle yargılanılması talep edilmişti. 


Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber