hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Abdullah Gül öğrencileriyle buluştu

  Abdullah Gül öğrencileriyle buluştu
  expand

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1978-1983 yılları arasında, o günkü adı Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi olan bugünkü Sakarya Üniversitesi'nin Endüstri Mühendisliği bölümünde Doçent olarak görev yaparken ders verdiği öğrencilerinden 17'sini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kabulde eski öğrencileriyle o yılları anarken, öğrencilerinden Fahri Tuna, 12 Eylül 1980 darbesinin yapıldığı gün Gül'ün iktisat 2 sınavını yapacağını hatırlattı. Tuna'nın, "Askeri ihtilal olunca yapamamıştınız. Hepimiz derslerimize çalışıp geldik, İşte kağıtlarımız kalemlerimiz, sorularınızı bekliyoruz efendim" sözlerine kahkahalarla güldü.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 1977 ve 1978 girişli olan 17 öğrencisini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. 28 Mart'ta gerçekleşen ve yaklaşık 70 dakika süren ziyarete, asistanlık günlerinde Adapazarı Ozanlar Mahallesi'ndeki barakalarda aynı odayı paylaştığı, daha sonra bir dönem Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı yapan Prof. Dr Sami Güçlü de katıldı. Kabulde 35 yıl öncesi akademisyenlik günlerine dönen Gül, uzun uzun o günlerden söz etti.

  Rutubetli evde oturmuş

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adapazarı kent merkezinde bulunan ve bir süre önce yıkılan Türkiye Zirai Donatım Kurumu karşısındaki Fabrika Caddesi'nde 3- 4 ay rutubetli bir evde kaldıklarını, ardından da Serdivan İlçesi'nde Şükrü Şumnu'ların Aslanlı evine komşu ve Adapazarı Ovası'na hakim güzel manzaralı bir evde merhum Ahmet Arıca ve Yusuf Aydın'la birlikte kaldıklarını söyledi.

  Cumhurbaşkanı Gül bütün sıkıntılara ve yokluklara rağmen Adapazarı'nda geçen 5 yılını mutlu günler olarak hatırladığını eski öğrencilerine anlattı. Deprem sonrası geldiği Adapazarı'nda, çok  iyi bildiği şehrin caddelerinde adeta kaybolduğunu ve yönünü şaşırdığını da söyleyen Gül, Adapazarı'nın o zor günlerini atlattığını ve hızla kalkınan ve güzelleşen bir şehir olduğunu belirtti.

  Duygulu anlar

  Öğrencilerinden Fahri Tuna'nın organizasyonunda 1977 girişli öğrencileri Veysel Karafilik ve Hikmet Yıldız, 1978 girişli endüstri mühendislerinden Prof. Dr. Orhan Torkul, Prof. Dr. İsmail Hakkı Cedimoğlu, Yrd. Doç. Dr. Bayram Topal, Fatma Yontar Karafilik, Nevin Gündoğar Arıduru, Gürsel Kaya, Tahir Necdet Çetin, Necmettin Arman, Abdurrahman Özçelik, Bekir Sakin, Reşat Karatay, Mevlüt Sarıkaya, Yusuf Karaosmanoğlu ve Adem Arlı'nın kabul edildiği ziyarette 35 yıllık anı ve anekdotlarla yer yer kahkahalar atıldığı, zaman zaman da gözlerin dolduğu gözlendi.

  12 Eylül günü sınav yapacaktınız

  Öğrencilerinden Fahri Tuna'nın "12 Eylül 1980 Cuma günü saat 10.00'da bize iktisat- sınavı yapacaktınız. Askeri ihtilal olunca yapamamıştınız. Hepimiz derslerimize çalışıp geldik, İşte kağıtlarımız kalemlerimiz. sorularınızı bekliyoruz efendim" sözleri üzerine kahkaha atan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 12 Eylül'de Adapazarı'nda yaşanan zor günlerini de anlattı.

  Omuzlardaki Gül ebrusu

  Konuklarıyla tek tek ilgilenen Cumhurbaşkanı Gül'ün, anılarda da olsa akademisyenlik günlerine dönmekten mutlu olduğu görüldü. Tüm öğrencileri adına çizer Osman Suroğlu'nun Gül Ebrusu üzerine çizdiği halkın omuzlarında Abdullah Gül, karikatür tablosunun 1977'liler adına Veysel Karafilik, 1978'liler adına ise Fatma Yontar Karafilik tarafından verilmesinin ardından, Yazar Fahri Tuna da içerisinde "Abdullah Gül'ün Adapazarı Günleri"nin de yer aldığı "Aynalıkavak Yazıları" kitabını verdi.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül eski öğrencilerini, Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik'te derslerine girdiği diğer öğrencilerine de tek tek selam göndererek uğurladı.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow