Kaçak salep toplayanlara ceza

Kaçak salep toplayanlara ceza

Kaçak salep toplayanlara ceza

Sivas';ın Akıncılar ilçesinde, nesli tehlike altındaki salep bitkisi soğanı toplayan 4 kişiye 135 bin 452 lira ceza kesileceği bildirildi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akıncılar İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, rutin arazi kontrolleri sırasında, Doğantepe köyü yakınlarında 4 kişinin salep topladığını tespit etti. Bu kişiler hakkında tutanak tutan jandarma ekipleri, durumu Orman ve Su İşleri Sivas Şube Müdürlüğü'ne bildirdi.

Toplanan yaklaşık 6 kilo 600 gram salep soğanına el koyan Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri, 4 kişi hakkında yasal işlem başlattı.

Orman ve Su İşleri Sivas Şube Müdürü Selami Şahinbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salep bitkisinin biyolojik çeşitlilik açısından önemli olduğunu söyledi. Bunun toplanmasının yasak olduğunu vurgulayan Şahinbay, "Dolayısıyla da salep bitkisini kaçak olarak toplayan ilgililer hakkında cezai işlem ve idari para cezası uygulanacak. 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında kişilerden her birine 33 bin 863 lira para cezası olmak üzere toplam 135 bin 452 lira para cezası uygulanacak" dedi.

Şahinbay, biyolojik çeşitliliğin korunması açısından salep soğanlarının toplandıkları yöreye tekrar dikileceğini belirterek, "Salep, Sivas ilinde doğal olarak bulunan bir bitki. Çayırlık alanlarda, özellikle küçük akarsuların kenarlarında bulunuyor. Birkaç çeşidi var. Normalde endüstriyel amaçlı olarak salep üretimi Sivas'ta yok. Doğada mevcut olan biyolojik çeşitliliği oluşturan salep bitkisinin ise toplanması, bu bitkinin neslini tehlikeye atacağı için yasak" diye konuştu

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dört kişinin, salep toplamak için Yozgat'tan Sivas'a geldikleri öğrenildi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber