hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uludere olayı için bomba iddia!

  Uludere olayı için bomba iddia
  expand

  BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'yle görüşen Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in "Uludere olayında ölenler arasında PKK'lılar da var" dediği iddia edildi. Bu iddialara hem G.Kurmay'dan hem de Destici'den açıklama geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Radikal'den Ömer Şahin'in haberine göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve arkadaşlarını kabulde önemli açıklamalar yaptı. Uludere olayında ölenler arasında ‘silahlı teröristler’ bulunduğunu savunan Özel’in, “Biz ulaştığımızda silahlar toplanmıştı. Bu gerçekler yakında ortaya çıkar” dediği öğrenildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), PKK’nın üssü olan Kandil’i yok edebilecek güce sahip olduğunu anlatan Özel, Kandil’e vurabilmenin 3 şarta bağlı olduğunu anlattı. Özel bunları, ‘devlet kararı olması, ABD’nin ikna edilmesi ve muhtemel ağır kayıplara karşı kamuoyunun hazırlıklı olması’ olarak aktardı.

  Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmasına soğuk yaklaşan Necdet Özel, gerekçe olarak 27 Mayıs darbesini gösterdi. Necdet Özel, terörle mücadele eden askerlere de tıpkı MİT Müsteşarı’na tanınan yasal koruma kalkanı gerektiğini savundu. Destici ve arkadaşları Dağlıca saldırısından bir gün önce Genelkurmay Karargahı’nda Orgeneral Özel’le görüştü. BBP eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasıyla ilgili yapılan görüşmede Özel, gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalar yaptı. BBP kanadının aktardığı bilgilere göre Özel Paşa şunları söyledi:

  Kandile girmenin 3 şartı: Görüşmede BBP lideri Destici, “Kandil’e niye girmiyoruz?” diye sordu. Orgeneral Özel, Silahlı Kuvvetlerin Kandil’i etkisiz hale getirecek güce sahip olduğunu ancak, oraya gidişin belli şartları olduğunu anlattı. Kandil’e saldırının bir devlet kararı gerektirdiğini, ABD’nin buna rıza göstermesinin de şart olduğunu hatırlatan Özel “Ağır kayıplar da olabilir. Kamuoyu da buna hazırlıklı olmalı” diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Asker de MİT zırhı istiyor: Genelkurmay Başkanı Özel yetkili savcıların ifadeye çağırmasının ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın sorgulanmasını Başbakan iznine bağlayan yasa çıkmıştı. Necdet Özel, terörle mücadele eden askerler için de ‘koruma kalkanı’ mesajını verdi. Özel’in görüşmede, “Terörle mücadele eden askerin elini güçlendirecek hukuki düzenlemeler gerekiyor” dediği öğrenildi

  Genelkurmay MSB’ye bağlanmasın: Göreve geldikten sonra bir dizi demokratik adım atan Necdet Özel, Genelkurmay’ın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmasına soğuk baktı. Aksi taktirde ordunun içine siyasetin gireceğini, kamplaşmalar olacağını öne süren Özel, 27 Mayıs ihtilalini örnek verdi ve ekledi: “Genelkurmay, 1949-1960 arası Milli Savunma Bakanlığı’na bağlıydı. 27 Mayıs’a kadar olan dönem iyi incelenmeli.”

  Benden önce soruşturma açılmamış: Genelkurmay Başkanı Özel, Muhsin Yazıcıoğlu’nun öldüğü kazaya ilişkin de önemli açıklamalar yaptı. Özel, “Bizden 39 belge istendi, hepsine cevap verdik, mahkemelerin bütün taleplerine olumlu baktık” dedikten sonra, kendisinden önce Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasına ilişkin hiçbir iç soruşturma yapılmadığını ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uludere’de silahlar yok edildi iddası

  Uludere’deki olaylarda 34 yurttaş F/16’lar tarafından bombalanarak öldürülmüştü. Özel, kafilenin içinde silahlı teröristler olduğunu, askerin olay yerine ulaştığı sırada silahların yok edildiğini söyledi ve ekledi: “Yakında bütün gerçekler ortaya çıkacak.”

  Genelkurmay'dan açıklama

  Genelkurmay Başkanlığı, BBP Genel Başkanı'nın Orgeneral Necdet Özel'i ziyaretinin ardından basına yansıyan açıklamalara tepki gösterdi. "Görüşmeye farklı anlamlar yüklenmesi üzücü" denildi.
    BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, 18 Haziran pazartesi günü, MuhsinYazıcıoğlu'nun helikopter kazasında ölümüyle ilgili olarak Genel Kurmay Başkanı Org. Özel'i ziyaret etmişti.

  Ziyaretin ardından Mustafa Destici'nin terörle mücadele, Kandil'e müdahale ve Uludere konusunda kamuoyuna yansıyan açıklamaları üzerine, Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde kısa bir açıklama yayınladı.   Açıklamada, ziyaretin Mustafa Destici'nin talebi üzerine gerçekleştiği belirtildi. "Bu ziyarette görüşülen konuların farklı anlamlar yüklenerek, değişik söylem ve ifadelerle medyada yer alması üzüntü ile karşılanmıştır" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Destici'den yalanlama

  Bugün bazı gazetelerde G.Kurmay Başkanı Necdet Özel'in BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'ye "Uludere'de silahlı teröristler vardı" dediği iddia edilmişti. Ancak Mustafa destici bu ifadeyi yalanladı. İddiayı Orgeneral Özel'in değil kendisinin dile getirdiğini söyledi. Destici, Necdet Özel'in "Kandil'e girmek için gerekli" dediği üç önemli koşulu da anlattı.

  Muhalefet ne dedi?

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in Kandil için öne sürdüğü üç şart siyasetin gündeminde.

  Muhalefet  "milletin kararı var devletin kararı yok" dedi, Kandil için Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üzerine düşeni yapması gerektiği mesajları verildi.

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Orgeneral Özel'in sözleri ile ilgili "demek ki hükümet TSK'nın operasyonlarını engelliyor" yorumunu yaptı.  siyasi irade olmadığını savundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de "Kandil için silahlı kuvvetler ne yapması gerekiyorsa yapmalıdır, bunun için ne talep ediyorsa -devlet kararıysa,devlet kararı- yapmalıdır"dedi.

   Açıklamaların sağlıklı olmadığını da öne süren Hamzaçebi " Barzani'nin destek vereceği şeklinde açıklamalar yapılıyor. Yıllardır, o yönetim Kuzey Irak'ta. Türkiye, yıllardır terör örgütü konusunda Kuzey Irak'ta oyalanıyor" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow