Beşiktaş'ın net borcu 568 milyon lira

Beşiktaş'ın net borcu 568 milyon lira

Beşiktaş Kulübü'nün olağan Divan Kurulu Toplantısı başladı. Beşiktaş'ın borçlarının geçen döneme göre 78 milyon arttığı ve net borcun 568 milyon lira olduğu açıklandı. Toplantı sırasında Başkan Orman'ın "Bize pusu kuranlar var" sözü nedeniyle tartışma çıktı.

Ceylan InterContinental Otel'de gerçekleştirilen toplantıya Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, yönetim kurulu üyeleri, Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz ve Divan Kurulu üyeleri katıldı.

Divan Başkanlık Kurulu ve Denetleme Kurulu raporlarının okunmasının ardından, yönetici Ahmet Ürkmezgil, kulüp yönetim kurulunun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Toplantının başında başkan Orman, Iğdır'da okul yaptıran eski yönetim kurulu üyesi Hüseyin Mican'a plaket takdim etti.

- Net borç 568 milyon lira

Beşiktaş Kulübü'nün net borcunun 568 milyon 404 bin 776 lira olduğu açıklandı.

Denetleme Kurulu Başkanı Feyyaz Tuncel, toplam borç miktarının 640 milyon 44 bin 101 lira olduğunu ve geçen döneme göre borcun 78 milyon lira arttığını söyledi. Tuncel, kulübün alacaklarının ise 71 milyon 639 bin 323 lira olduğunu, mevcutlar ve alacakların düşülmesiyle net borcun 568 milyon 404 bin 776 liraya ulaştığını belirtti.

Bu arada siyah-beyazlı kulübün genel borçlar içinde yer alan eski ve yeni yöneticilere olan borçları da açıklandı.

Bu borçların miktarı Türk Lirası olarak şöyle:

Fikret Orman: 2 milyon 483 bin
Yıldırım Demirören: 103 milyon 692 bin
Ahmet Nur Çebi: 5 milyon 606 bin
Melih Sami Esen: 1 milyon 943 bin
Erdal Torunoğulları: 1 milyon 480 bin
Ahmet Kavalcı: 1 milyon 30 bin
Deniz Atalay: 880 bin
Serdal Adalı: 9 milyon 767 bin
Tamer Kıran: 8 milyon 379 bin

"Yönetim olarak bütün önceliğimiz Vodafone Arena"

Beşiktaş Kulübü'nün olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda konuşan kulüp yönetim kurulu üyesi Ahmet Ürkmezgil, göreve geldiklerinden bu yana 217,5 milyon liralık sponsorluk geliri elde ettiklerini açıkladı.

Beşiktaş Kulübü olarak, son 3 yıldaki döviz artışı sebebiyle 20 milyon lira zarar ettiklerini ifade eden Ürkmezgil, yönetim olarak bütün önceliklerini yapımı süren yeni statları Vodafone Arena'ya verdiklerini kaydederek, "Değerli divan kurulu üyeleri ve taraftarlarımızın bu sezon bütün maçlarımızı dış sahada oynadığımızı, çok ciddi bir deplasman yalnızlığı çektiğimizi ve bu kritik dönemdeher şeye rağmen iyi sonuçlar aldığımızı göz ardı etmemesini rica ediyoruz" dedi.

Tesisleşme konusunda da ciddi çalışmalar yaptıklarını belirten Ürkmezgil, "Akatlar tesisi 2 ay sonra kullanıma açıldığında hepimiz daha da moralleneceğiz. Fulya Şan Ökten Tesislerimiz ise içimizde kanayan bir yaradır. Oradaki tüm sıkıntıları gidermek için kendi içimizde gayretle mücadele ediyoruz. Bu arada, başta erkek voleybol takımımız olmak üzere, geçtiğimiz yıllara oranla aynı bütçelerle büyük başarılar yakalayan amatör branşlarımızı tebrik ediyoruz" diye konuştu.

Daha sonra söz alan Beşiktaş Futbol AŞ Genel Müdürü Gökhan Sarı ise stadyum hasılatında yaşadıkları ciddi düşüşe dikkati çekti.

Siyah-beyazlı taraftarların Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan ve Atatürk Olimpiyat Stadı'na ilgi göstermemesi sebebiyle bu sezona ait bilet hasılatının yaklaşık 13 milyon lira civarında kaldığını söyleyen Sarı, geçen sezon 66 bin forma satışı yapıldığını, 2013-2014 sezonu için de bu rakamın 123 bine yükseldiğini dile getirdi.

Göreve geldiklerinden bu yana, kulübün resmi taraftar ürünlerinin satıldığı Kartal Yuvası mağaza sayısının 28'den 48'e çıktığını kaydeden Gökhan Sarı, 11 milyon 123 bin olan toplam satış rakamının yüzde 31 artışla, 31 milyon 733 bine yükseldiğini açıkladı.

Orman: Ahlaki erozyon var

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, siyah-beyazlı kulüpte 10 senelik süreçte herkesin mali erozyondan bahsettiğini ancak esas yaşananın ahlaki erozyon olduğunu söyledi.

Siyah-beyazlı kulübün Ceylan InterContinental Otel'de düzenlenen olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda konuşan başkan Orman, son dönemde kendilerine yapılan eleştirilere yanıt verdi.

"Düello kültürü maalesef bizim kültürümüz değildir, bizim kültürümüzde ise pusu kültürü vardır" diyen Orman, şunları kaydetti:

"Futbol takımımız, stadı yok, 6 maçı cezalı oynadı. Dün itibarıyla Kasımpaşa maçıyla ilgili satılan bilet 106 adettir. Bakıyorum, 2004-05 senesi dördüncü, 2005-06'da üçüncü, 2006-07'de ikinci, sonra üçüncü, sonra şampiyon olmuşuz. 2009-10 dördüncü, sonra beşinci, sonra dördüncü, bizim geldiğimiz geçen sene ikinci olmuşuz. Şu anda üçüncü durumdayız. Şimdi bakıyorum, biz onuncuymuşuz, yirminciymişiz gibi eleştiriliyoruz. On senelik süreç içinde Beşiktaş Kulübü'nde herkes mali erozyondan bahsediyor ama esas erozyon ahlaki erozyondur."

Rakiplerinin hiçbirinde 5-10 internet sayfası olmadığını belirten başkan Orman, "Eline laptop olan yazıyor. Tehdit oluştur, gel para iste... Bu ahlaksızlıkla, şerefsizlikle yapılan şeylere ancak sizlerin huzurunda cevap verebiliyorum. Sırf yalan ve iftirayla, itibarsızlaştırma yapılmak isteniyor. Bir tane iddiasını ispat eden çıksın göreyim. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Bu mevkiye kararlı geldim. Bunun kökünü kazımadan da kimse benimle uğraşamayacak" ifadelerini kullandı.

Fikret Orman, Beşiktaş'ın zor günlerden geçtiğini vurgulayarak, "Niye bu insanları örgütlüyorsunuz? 'Maça gitme' diye kampanya yapılır mı? Şimdi ben bunlarla mücadele etmeyeceğim, sonra gelip sizin karşınıza çıkacağım. Yok böyle bir şey. Bunu sizin desteğinizle bitireceğiz. Kimseye de taviz vermem" diye konuştu.

- Demirören'e borç konusu

Eski kulüp başkanı Yıldırım Demirören'e olan 103 milyon liralık borca da değinen Fikret Orman, "İki sene kan içtim, kızılcık şurubu dedim. Bir tek Beşiktaş için yaptım bunu" ifadesini kullandı.

Demirören ile bugüne dek hiçbir ticari ilişkisinin olmadığının altını çizen başkan Orman, şöyle devam etti:

"Demirören ile kontratlar hazırlandı. Bir kısmını bağış, bir kısmını sponsorluk olarak bitireceğiz, geri kalan parasını da vereceğiz ve bu olay kapanacaktır. Demirören'e Beşiktaş'ın borcu 100 milyon lira. Hep konuşuluyor, 'bağışlayacak mı?' deniliyor. Vaadi var ama yapmadı. 30 defa söyledik, devreye girdik, arkadaşları araya soktuk, olmadı. Geldiğimiz nokta budur. Beşiktaş'ın 60 milyona yakın borcunu aşağı indirmek istiyoruz. Bu konu artık kapanmalı. Bizim yaptığımız budur. Ben bunu Beşiktaş menfaati için yapıyorum. 30 milyon dolar da ciddi bir paradır. Bunun Beşiktaş'ın borcundan düşmesini daha mantıklı buluyorum."

- "Bir kuruşluk abidik gubidik işimiz olmamıştır"

Kendilerine yönelik asılsız iddialarda bulunulduğunu anlatan başkan Orman, şunları kaydetti:

"Beşiktaş Kulübü'nü yönetirken, 'satın alın, şuradan alın' dememişimdir. Bizde öyle bir sistem yoktur zaten. Yeni mali disiplinle beraber bu da mümkün değildir. Bunları söyleyenler zamanında yapanlar ve aklından bunları geçirenlerdir. Denetleme Kurulu buradadır, Beşiktaş'ta bir kuruşluk abidik gubidik işimiz olmamıştır, olmaz da. Beni ve arkadaşlarımı bu konular rencide ediyor" diye konuştu.

- Fenerbahçe için yapılan açıklama

Başkan Orman, kulübün internet sitesinden Fenerbahçe-Çaykur Rizespor maçı öncesi yapılan açıklamaya da değindi.

İletişim Komitesi'nde değişiklik yaptıklarını hatırlatan Orman, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Arkadaşlarımız dediler ki, 'Fenerbahçe'nin kendi taraftarıyla oynamasında sakınca görüyor musunuz?' 'Yok, görmüyorum' dedim. Biz de şampiyon olabilir ve bu günü kendi taraftarımızla yaşamak isterdik. Ama biraz fazla taraf gibi olmuş. Orada bizim özellikle Ahmet Nur Çebi, ben ve yeni iletişimci arkadaşlarımız arasında iletişimsizlik oldu. Durum farklı algılandı. Söylemiş olduğumuz şey, bizim rekabetimiz sahada. Bunun haricindeki polemik konuları Türk sporuna bir şey kazandırmaz. Pusu kültürü var. Oradan bir mevzu yaratıp, benim önüme getirdiler. Beşiktaşlılıkta mertlik vardır, ben kendi niyetimi söyledim. Bundan medet umup, bir şey yapmaya kalkan varsa, elinden geleni ardına koymasınlar. İki kişinin üç kişinin internet üzerinden birbirlerine şey yapmasına paye verecek adam değilim."

- Stat konusu

Fikret Orman, devam eden stat inşaatıyla ilgili de üyeleri bilgilendirdi.

"Stadımız her geçen gün büyüyerek devam ediyor" diyen Orman, şu ifadeleri kullandı:

"İnşallah yeni sezonda orada olacağız. Tek sıkıntımız var o da çatısıdır, belki ilk sene çatısız da olabilir. Bu daha netleşmedi. Önümüzdeki ayın 15'inden itibaren koltukların konulacağı yerleri yapacağız. Kapalı tribün inşaatı 16 Mayıs'ta bitecek. Futbol takımının stat geliri 13 milyon lira. Rakibimiz Galatasaray'ın ise 130 milyon liradan fazladır. Bu sene 30 milyon lira hedef koymuştuk ama cezalar nedeniyle 13 milyon gelirimiz oldu."

- Borçların artması

Göreve geldiklerinde Beşiktaş'ın gelirinin 140 milyon lira olduğunu anlatan Orman, rakiplerinin ise 450-500 milyon lira gelirle oynadıklarını kaydetti.

Orman, bu gelirlerle kulübün borcunu aşağı indirmenin mümkün olamayacağını vurgulayarak, "Demirören başkanken söylemiştim, artık bu kulübün küçülerek borçlarını kapatma şansı sıfır. Büyümemiz lazım, yoksa borcun altından kalkamayız. Beşiktaş'ın cirosunu artırmalıyız. Stat, Kartal Yuvaları ve inşallah bu sene Şampiyonlar Ligi'ne de katılırsak iyi bir gelir elde edeceğiz ve 400 milyonluk gelire ulaşacağız" şeklinde konuştu.

Sponsorluk konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını aktaran Fikret Orman, "Yeni stadımızın açılmasıyla birlikte sponsorluk anlaşmalarını 250 milyon dolara getireceğiz. Bu stat yapılacak ve biz oraya geçeceğiz. Şimdi ne zaman geçeceğimizi tartışıyoruz. Personelinin maaşlarını ödeyemeyen kulüpten, 2 yıl içinde izni alıp, stadı yapmaya başlamak bize nasip oldu. Hakkımızı teslim edin" değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Orman, Beşiktaş Koleji ve Beşiktaş'taki benzin istasyonu ile ilgili de üyelere bilgi verdi.

- "Hata ettim"

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, konuşmasının sonunda özeleştiri yaparak, bu sezon için transfere fazla para harcadığını söyledi.

Orman, "Bu sene transfere fazla para harcadım, hata ettim. Bu bir hataysa, başta benimdir" diye konuştu.

Pusu tartışması çıktı

Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Üyesi Atıf Keçeci, Beşiktaş'ın atanmış değil, seçilmiş bir kurul tarafından en iyi şekilde denetlendiğini söyledi.

Siyah-beyazlı kulübün Ceylan InterContinental Otel'de düzenlenen olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda kulüp başkanı Fikret Orman'ın konuşmasının ardından raporların müzakeresi bölümüne geçildi. Bazı üyeler yönetimi eleştirirken, özellikle başkan Orman'ın "pusu" benzetmesine tepki gösterdi.

Başkan Orman'ın, "Camianın içinde pusu kuranlar" sözü için, "Sayın Orman bu isimleri deşifre etmeli" diyen divan kurulu üyesi Atıf Keçeci, başarıyla ilerleyen bir yönetimin bazı dedikodular ve suçlamalara maruz kalmasının son derece normal olduğunu fakat suçlama yapanların belgelerle konuşması gerektiğini aktardı.

Keçeci, Beşiktaş bütçesinin 8-10 milyon avroluk transferler yapmaya gücü olmadığını savunarak, bu yüzden yönetimin transfer konusunda sıkıştırılmaması gerektiğini kaydetti.

- Orman'a sert eleştiri

Üyelerden Zafer Murat Çetinkaya, Beşiktaş'ın pusuların kurulduğu bir örgüt olmadığına vurgu yaparak, başkan Fikret Orman'ı sert biçimde eleştirdi.

Çetinkaya, Beşiktaş Kulübü'nde her şeyin göz göze bakılarak yapıldığını belirterek, "Bu kulüpte kimse kimseden korkmaz, dolayısıyla pusu kültüründen bahsetmek yanlıştır. Sayın Fikret Orman ahlaki erozyondan bahsediyor ama ahlaki erozyondan bahsederken biraz aynaya bakmak lazım. Sayın Orman, siz mi popüler olmak istiyorsunuz, yoksa kulübü mü popüler yapmak istiyorsunuz anlamadım" diye konuştu.

Divan kurulu üyelerinden Ali Rıza Dizdar ise Beşiktaş Kulübü yönetiminin takımı şampiyon yapma mecburiyetinde olduğunu ve artık alınacak ikinciliklere tahammülü kalmadığını dile getirdi. Dizdar, paralel yönetimler, pusular ve kumpaslarla hiçbir işlerinin olmadığını bildirerek, "Beşiktaş büyüktür ve böyle şeylerle uğraşmaz" ifadelerini kullandı.

Eski Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Şeref Nasır ise Fikret Orman'ın daha önce katıldığı bir gecede dans ederken çekilen fotoğrafına sosyal medya aracılığıyla yaptığı ve tartışmalara yol açan yorum sebebiyle başkandan özür diledi. Orman, fotoğrafı için yaptığı bu yorum sebebiyle Nasır'a dava açmıştı.

Fikret Orman, Ceylan InterContinental Oteli'nde düzenlenen olağan divan kurulu toplantısında üyelerin yaptıkları eleştiriler ve sorulara yanıt verdi.

Yeni stat konusunda Başbakan Erdoğan'ın kendilerine hep destek olduğunu kaydeden başkan Orman, "Sayın Başbakanımızla alakalı hep destek gördüğümüzü söyledim. O günkü Spor Bakanından anormal derecede köstek gördük. Hepsinde arkamızda Başbakan durdu" dedi.

Kendisiyle ilgili internette yayınlanan tapelere de değinen Orman, "Anamıza, avradımıza küfür edildiği tapeler oldu. Benim bunlara maruz kalmamın sebebi Beşiktaş'la alakalıdır. Bunların yüzde 1'ini yüzüme söyleyemezler, aklını alırım adamın" diye konuştu.

Orman, Beşiktaş'ın her zaman tek hedefinin şampiyonluk olduğunu ifade ederken, kulüp içinde çalışanların maaşlarıyla ilgili yapılan eleştirilere de, "Fenerbahçe'de kim ne maaş alıyor, Galatasaray'ın üst düzey yöneticisi kaç para alıyor diye yazan var mı? Beşiktaş'ta ise bunlar sürekli gündeme geliyor. Beşiktaş'ı şeffaf yönetiyoruz. Alnımız açık, gönlümüz pak" ifadesini kullandı.

Futbol genel direktörü Önder Özen ile ilgili yapılan eleştirilere de değinen başkan Orman, "Önder Özen ile çalışma iradesini biz verdik. Tenkit edilecek biri varsa biziz. Kulüpte çalışan insanlarla ilgili eleştiriniz varsa bize yapın. Hatası varsa bizimdir, başarı onlarındır" şeklinde görüş belirtti.

Siyah-beyazlı kulübün başkanı, Beşiktaş taraftarıyla hiçbir sorununun olmadığını belirterek, "Benim Beşiktaş taraftarıyla gerginliğim yok, menfaatçilerle aramda problem var. Beşiktaş taraftarıyla her zaman buluşuyoruz. Beşiktaşlılar başkanlarına sahip çıkacaklar. Ben Beşiktaş için çalışıyorum, Beşiktaşlıların da bana sahip çıkma zamanıdır" diye konuştu.

Spor Toto Süper Lig'deki yabancı futbolcu kontenjanı konusunda da konuşan Orman, "Bizim elimizde 4 kontrat var. Rakiplerimizinki 12-13. Şimdi 'sayıyı artıralım' diyorlar. Biz onun için yerliye yatırım yaptık. Cenk Tosun'u aldık. Ayrıca başka milli futbolcularla da görüşmelerimiz var" şeklinde konuştu.

Kadro dışı kalan İbrahim Toraman ve Sezer Öztürk'ün değerli futbolcular olduğunu kaydeden Orman, yeni sezonda takımda olmaları için teknik heyetle görüşeceklerini söyledi.

Başkan Orman'ın konuşmasının ardından siyah-beyazlı kulübün olağan divan kurulu toplantısı sona erdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS