İstanbul'da 106 yılın en yüksek sıcaklığı görüldü

Afrika sıcakları tüm yurdu etkisi altına alırken, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Meteoroloji Mühendisi Adil Tek'in açıklamasına göre 30 Haziran'da İstanbul'da 37.2 dereceyle son 106 yılın en yüksek sıcaklık değeri görüldü. Peki hafta boyu İstanbul'da sıcaklıklar nasıl olacak? İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan hava durumu verilerine göre İstanbul'da beklenen sıcaklıklar...Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, birkaç gündür yaşanan aşırı sıcakları şöyle değerlendirdi:

"Avrupa'nın kuzeyindeki alçak basınç; İtalya, Yunanistan ve ülkemize güneyli bir hava akışı sağlıyor. Kuzeyde alçak basınç var. Güneyden sıcak hava akışı var. Hindistan merkezli ters muson etkisini Basra yönünden alıyoruz. Buna ‘Basra alçağı' diyoruz. Güneyden gelen bir sıcak hava akımı bu. Dolayısıyla iki alçak hava basıncı arasında kaldık. Kuzey Afrika'nın güneyinde de ayrı bir alçak basınç var. Sıcak hava akımları arasında kalan bölgeler sırt bölgesi diye tabir edilir ve bu bölgelerde serin rüzgârlar esmez." 

106 yılda ilk defa ölçüldü

29 Haziran Cuma günü İstanbul'da sıcaklığın 37.2 derece ölçüldüğünü söyleyen Adil Tek, "Bu, 106 yılda ilk defa ölçülen bir değer. Yani bir rekor kırıldı. Bugün için de yeni rekor bekliyoruz" diye konuştu.

Tek, Antalya'nınsa 2007 yılında ölçülen 44.8'lik rekorunu tekrarladığını belirtti. Önceki gün 37.2 dereceyle rekor kıran İstanbul'da dünse termometreler 37 dereceyi gösterdi. 

Ancak kent genelinde hâkim olan yüzde 47'lik nem oranıyla hissedilen sıcaklık 45'i buldu. Başkent'te sıcaklık 37 olurken, İzmir'de 41 derecenin üzerine eklenen yüzde 32'lik nem oranıyla hissedilen sıcaklık 47 dereceye ulaştı. Antalyalılar ise yüzde 24'lük nemle 44 dereceyi, 49 derece olarak hissetti.

Adana ve Diyarbakır'da sıcaklık 40, Muğla ve Balıkesir'de 42 derece oldu. Nem oranının yüzde 33'e çıktığı Bursa'da termometre 39 dereceyi gösterse de hissedilen sıcaklık 43 dereceydi.

Yağmur geliyor

Türkiye, yarından itibaren yağmurla birlikte batı bölgelerinden itibaren biraz serinleyecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, yarın kuzeybatı yönünden yağışlı hava Türkiye'ye giriş yapacak ve salı günü tüm Marmara'da etkili olacak.

İşte İstanbul'da hafta boyu beklenen sıcaklıklar
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre; İstanbul'da 2 Temmuz Pazar günü hissedilen en yüksek sıcaklığın 36 derece en düşük sıcaklığın ise; 23 derece olması bekleniyor.

Öte yandan 3 Temmuz Pazartesi günü İstanbul'da hissedilen en yüksek sıcaklık 34 derece olurken en düşük sıcaklık ise 23 derece olacak. İstanbul haftaya bulutlu başlayacak.

4 temmuz Salı günü ise İstanbul'da sıcaklıkların hissedilir derecede düşecek. Hissedilen en yüksek sıcaklığın 30 derece en düşük sıcaklığın ise; 23 derece olması bekleniyor. Yapılan tahminlere göre sıcakların kavurduğu İstanbul'da gök gürültülü sağanak yağış etkisini gösterecek.

5 Temmuz Çarşamba günü ise hissedilen en yüksek sıcaklık 30 en düşük sıcaklık ise 22 derece olarak tahmin ediliyor. Sıcaklıkların mevsim normallerine döndüğü İstanbul'da Çarşamba gününün parçalı bulutlu geçmesi bekleniyor.

6 Temmuz Perşembe günü ise en yüksek sıcaklık 32 derece en düşük sıcaklık ise 22 derece olacak.

7 Temmuz Cuma gününden itibaren ise hafta sonu en yüksek sıcaklığın 30 en düşük sıcaklığın ise 22 derece olması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS