10 süper besin

Havaların iyiden iyiye soğumaya başladığı şu günlerde nezle ve grip her an kapınızı çalabilir. Bu noktada beslenme alışkanlığı da büyük önem taşıyor. Hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir diyet benimsemek isterseniz, bu besinler en büyük kurtarıcınız olacak. İşte dünyanın en sağlıklı 10 yiyeceği;Hastalıklardan koruyan, günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayan hem sağlıklı hem lezzetli 10 süper besin;
1- Limon
Günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılayan limon, kolestrol seviyesini düşürürken, kemiklerin güçlenmesine yardımcı oluyor. İltihap geçirici etkisinin yanında limonun kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olduğu biliniyor.
2- Brokoli
Yeşillerin en sağlıklısı brokolinin yalnızca bir dalı bile günlük K vitamini ihtiyacının yüzde yüzünü karşılamaya yetiyor. Günlük C vitamini ihtiyacının da yüzde 200’üne yeten brokoli, kansere yakalanma riskini de azaltıyor.
3- Bitter çikolata
Listenin yıldızı sayılabilecek bitter çikolata, tansiyonun düşürülmesine yardımcı olurken, flavonoitler açısından zengin yapısıyla kolestrol seviyesini de dengeliyor.
4- Somon
Omega-3 yağlar açısından oldukça zengin somon balığı, depresyona yakalanma riskini azaltıyor. Kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruma özelliğine de sahip olan bu mucizevi turuncu renkli balık, Alzheimer hastalığı ve hafıza kaybına karşı da koruyucu bir kalkan oluşturuyor.
5- Ceviz
Ceviz, tıpkı somon balığında olduğu gibi Omega- 3 yağları açısından oldukça zengin bir yapıya sahip. Bu özelliğiyle günlük modu yükseltiyor, kolestrolü düşürüyor. Ayrıca güneşin ciltte yarattığı kötü etkilerin iyileşmesine de katkı sağlıyor.
6- Avokado
Bünyesindeki asit ve yağlar kolestrolü yüzde 22 oranında azaltırken, Her gün bir avokado tüketmek, günlük lif ihtiyacının büyük bir kısmını, günlük folik asit ihtiyacının ise yarısını karşılıyor. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltan avokado, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı oluyor.
7- Sarımsak
'Doğal antibiyotik' olarak da adlandırılan sarımsak, enfeksiyonun ilerlemesini engellerken, tansiyonu ve kolestrolü düşürüyor.
8- Ispanak
Temel Reis'in vazgeçilmez yiyeceği ıspanak, bünyesinde barındırdığı lutein ve zeaksantin maddeleri sayesinde göz sağlığı için oldukça önemli. Kanserle savaşta mucizevi etkisi kanıtlanmış bu besin kemikleri ve dişleri de güçlendiriyor.
9- Kuru fasulye
10 / 11
10 süper besin
Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden kuru fasulye özellikle göğüs kanseriyle savaşta önemli bir yere sahip. Öte yandan, bezelye ve mercimek gibi baklagilleri de haftada 4 kez tüketmek, kalp hastalıkları riskini yüzde 22 oranında azaltıyor.
10- Tatlı patates
11 / 11
10 süper besin
A vitamini açısından oldukça zengin olan tatlı patates bağışıklık sistemini güçlendirirken, kanserle mücadelede önemli bir yere sahip.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS