hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Dukan Diyeti Menüsü Nasıl Olmalıdır?

  Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır Dukan Diyeti Menüsü Nasıl Olmalıdır
  expand

  Dukan Diyeti, dünyanın en ünlü yüksek proteinli zayıflama diyetlerinden biridir. 3 ana aşamada gerçekleşir ve diyetin ilk günlerinden itibaren muhteşem bir kilo kaybına izin verir. Ne yazık ki çoğu durumda kilo kaybı uzun sürmez. Ek olarak, bu yöntem uzun vadede zararsız görünmemektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dukan Diyeti Nedir?

  Pierre Dukan (doktor unvanını kaybeden) tarafından geliştirilen bu diyet, satietojenik bir etki elde etmek ve böylece yağlı ve tatlı ürünlerin tüketiminden kaçınmak için daha yüksek protein alımına dayanmaktadır. Çok dengesiz ve uzun vadede nispeten etkisiz, yine de çok popüler olmaya devam ediyor.

  Yıldızların diyetlerinin yıldızı olan Dukan diyeti, bir şekilde yüksek proteinli diyetlerin öncüsüdür. Satietojenik bir etki elde etmek için tercihen protein açısından zengin yiyecekler tüketin: proteinler açısından zengin ve lipidler ve karbonhidratlar açısından fakir bu diyet bu nedenle açlık hissetmeden kilo kaybını teşvik edecektir.

  Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? 

  Pratikte Dukan diyeti 4 aşamaya ayrılmıştır. Bu aşamaların her birinin süresi verilecek kiloya, cinsiyete, yaşa ve başlangıç ​​ağırlığına göre değişir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ● Saldırı aşamasında (1 ila 10 gün) diyet neredeyse tamamen proteinlerden (beyaz et, balık, deniz ürünleri, jambon, yumurta ,% 0 yağlı süt ürünleri) oluşur.

  ● Ardından sebzelerin diyete yeniden dahil edildiği seyir aşamasına geçilir.

  ● Bundan sonra, konsolidasyon aşamasıdır (kaybedilen kilo başına 10 günlük konsolidasyon) ve çeşitli yiyecek türlerine izin verilir.

  Son olarak, yaşam için bile mümkün olduğu kadar uzun sürmesi gereken stabilizasyon aşamasıdır. Teoride tüm yiyeceklere izin verilir, ancak haftada bir gün sadece protein olmalıdır.

  Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır Dukan Diyeti Menüsü Nasıl Olmalıdır

  Dukan Diyeti Menüsü Nasıl Olmalıdır?

  Dukan diyetinin 1. ve 2. aşamaları sizi lif (önerilen besin alımından ortalama 10 kat daha az alım) ve C vitamini eksikliklerine ve tabii ki aşırı demir, sodyum ve protein tüketimine maruz bırakıyor. Eğer az hareket ederseniz, haftanın sonunda en az 20 dakikaya varmak için kendinizi her gün biraz daha yürümeye zorlayın, bu süresiz olarak sürdürülecek bir süredir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dukan diyeti, hedefi kısa vadede hızlı ve etkili kilo verme sağlamak olan Fransız beslenme uzmanı doktor Pierre Dukan tarafından 70'li yıllarda kurulan bir diyettir. Bu yüksek proteinli ve düşük kalorili diyetin ana prensibi, sadece proteinlere izin verilen çok katı bir aşamayla başlamaktır. Diğer yiyecekler daha sonra çok özel bir sırayla yavaş yavaş yeniden verilir. 

  Dukan yönteminin ikinci aşaması olan seyir aşaması, istenen kilo verme hedefine ulaşmayı amaçlar ve bu nedenle istenen ağırlığa ulaşmak için gerekli olduğu sürece takip edilmelidir. Bu aşamada sebzeler kademeli olarak yeniden verilir. 

  Dukan diyeti, kalori bakımından çok düşüktür ve temsil edilen yiyecek kategorileri açısından ciddi şekilde sınırlıdır. Bu nedenle kilo kaybı ilk iki aşamada hızlı ve dramatiktir. Neredeyse özel protein tüketimi, oruç tutmaya benzer bir etki yaratır ve vücudu, rezervlerini hızla çekmeye iter.

  Dukan Diyetine Hangi Besinler Dahil Edilir?

  Enginar, kuşkonmaz, patlıcan, pancar, pazı, brokoli, havuç, kereviz, mantar, tüm Brüksel lahanası (Brüksel, çiçekler, şalgam, kırmızı), palmiye kalbi, salatalık, kabak, hindiba, ıspanak, rezene, kıvırcık yaprak, yeşil fasulye, şalgam, soğan, kuzukulağı, pırasa, biber, balkabağı, turp, tüm yeşil salatalar, soya, domates tüketilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Havuç, pancar, salatalık ve enginara sadece makul miktarlarda tüketilirse izin verilir. Bu aşamada yasaklanan yiyecekler; karbonhidratlar veya lipidler (örneğin avokado) açısından çok zengin bazı sebzeler, yağlar, nişastalar, ekmek, peynir, tahıllar, bakliyat ve meyvelerdir. Protein ve sebzelerin ötesinde, herhangi bir kabızlık riskinden kaçınmak için her zaman günde 2 yemek kaşığı yulaf kepeği (transit tembel ise + 1 yemek kaşığı buğday kepeği) tüketilmesi önerilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow