E vitamininin faydaları ve en iyi kaynakları

E vitamininin sağlıklı, ışıldayan bir cilt, güneşe karşı koruma, adet öncesi ağrıları engelleme gibi pek çok faydası var. Yaşlanmaya karşı ürünlerde en çok kullanılan maddelerden biri. Antioksidan özelliği taşıyan E vitamini, vücudunuzda stres, ağır antrenman, yorgunluk gibi etkenlerle oluşan serbest radikallerle başa çıkmanız için kritik önem taşıyor. Ancak kas sağlığı için ne kadar önemli olduğu yeterince bilinmiyor. Son araştırma sonuçları ve E vitamini açısından zengin besinler listesi bu yazıda... (Hazırlayan: Özlem Çitçi)Free Radical Biology and Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırma E vitamininin hücrelerin tamiri için önemini gösteren bir araştırma yayınlamış. Bu en çok kas sağlığı için önem taşıyor. Kaslar çalışıp zorlandıkça önce yırtılıp sonra tamir olarak güçleniyor. Eğer yeterli E vitamini tüketmezseniz kaslar kendini tamir edemeyip zayıflamaya başlıyor.

Yapılan araştırmada farelerin bir kısmına normal yem, bir kısmına hiç e vitamini içermeyen yem, bir kısmına ise E vitamini açısından zayıf yem + E vitamini desteği verilmiş. Üç grup da yokuş aşağı koşturularak test edilmiş. Araştırmada E vitamini yoksunu farelerin, kontrol grupları kadar iyi koşamadığı fark edilmiş. Üstelik her durduklarında elektrik şoku uygulanmasına rağmen, dinlenme alanında daha sık durdukları gözlemlenmiş.

Farelerin vücutlarına sağlıklı hücre plazmasına nüfuz edemeyen bir boya enjekte edildiğinde, kontrol grubu farelerinin hücrelerinde boya bulunamazken E vitamini eksik farelerin hücrelerine kolayca nüfuz ettiği görülmüş.

Koşu sonrası üst bacak kasları (quadriceps) mikroskop altına alındığında E vitamini yoksunu farelerin kas liflerinde enflamasyon ve küçülme görülürken kontrol gruplarında, kasların hızlıca normale döndüğü tespit edilmiş.

Yetişkinlerin günde 15 mg E vitamini almaya ihtiyacı var. Yeterli miktarda sağlıklı yağ, kabuklu yemişler ve doğru sebzeleri içeren bir beslenme tarzı ile E vitamini ihtiyacınızı zorlanmadan temin edebilirsiniz.

İşte E vitamini açısından en zengin besinler:
Ay Çekirdeği
¼ bardak ay çekirdeği içi 8,4 mg E vitamini içeriyor.
Badem
28 g (24 adet) çiğ badem 7,4 mg E vitamini içeriyor
Ispanak
1 bardak (180 g) 2işmiş ıspanak 6,7 mg E vitamini içeriyor
Avokado
Yarım avokado (100 g) 4,2 mg E vitamini içeriyor.

Avokadoyu kahvaltıda yumurta ile, salatalarda, tostlarda, hatta tatlılarda kullanabilirsiniz. Tarifler için: askveavokado.com'u ziyaret edin.
Yer Fıstığı
28 g (28 adet) yerfıstığı 2,3 mg E vitamini var.
Brokoli
1 bardak (156 g) pişmiş, doğranmış brokoli 2,2 mg E vitamini içeriyor

Çok lezzetli bir makarna sosu olarak da kullanabileceğiniz Kabak Kreması Soslu Brokoli tarifi için askveavokado.com'u ziyaret edin.
Balkabağı
1 bardak (245 g) pişmiş balkabağı püresi 2 mg E vitamini içeriyor
Kapya
Orta boy bir kapya biber 1,9 mg E vitamini içeriyor.

Kapya biberi kahvaltıda tükebileceğiniz bir tarif için: askveavokado.com'u ziyaret edin.
Mango
10 / 12
E vitamininin faydaları ve en iyi kaynakları
1 bütün mango 1,9 mg E vitamini içeriyor
Kiwi
11 / 12
E vitamininin faydaları ve en iyi kaynakları
1 adet kiwi 1 mg E vitamini içeriyor.
12 / 12
E vitamininin faydaları ve en iyi kaynakları
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS