hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakım Maskesi Nasıl Hazırlanır?

  Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır Saç Bakım Maskesi Nasıl Hazırlanır
  expand

  Kadınlar için saç en önemli aksesuardır. Güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olunması için saç bakımına özen gösterilmesi gerekir. Özellikle evde saç bakımı kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Bunun için saç tipini bilmek ve saça uygun bakımı uygulamak önem taşır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  Saç bakımı yapmak için illa profesyonel bir yardım almak gerekmez. Her saç tipine uygun kullanışlı ürünler ile saç bakımı da yapılabilir. Kadınlar ve erkekler sağlıklı saçlara sahip olmak için düzenli olarak saç bakımı yapılmalıdır. Bunun için saça iyi gelen yıkama yöntemleri kullanılmalı. Ayrıca saç tipine uygun saç bakım ürünleri tercih edilmeli. Böylece saçın yıpranması ve kırılması önlenir. Bunun yanı sıra evde kolay yöntemler ile saç bakımı da yapılabilir.

  Saç tipine uygun saç bakım maskeleri de yapılmalıdır. Kuru ve cansız saçları canlandırmak için zeytinyağı maskesi uygulanır. Duştan yarım saat önce saf zeytinyağı avuç içine alınarak saç uçlarına masaj yapılarak uygulanır. Yağlı saçlar için ise çay demi maskesi rahat bir şekilde uygulanabilir. Çay demi banyo yaparken saça yedirilmeli sonra iyice kurulanmalıdır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Saç Bakım Maskesi Nasıl Hazırlanır?

  İnce telli saçlar için bakım maskesi

   - 2 yumurta sarısı

   - 2 olgun muz

   - 2 yemek kaşığı bal

   - Yarım fincan saç kremi

   - 2 yemek kaşığı zeytinyağı

   Tüm malzemeler iyice püre haline gelene kadar karıştırılır. Gerekirse blender da kullanılabilir. Bu karışım saçlara masaj yapılarak iyice yedirilir. Yaklaşık 20 ve ya 30 dakika bekletilen bu karışımın saçtan çıkması için soğuk su ile iyice durulanmalıdır. Bu şekilde saç maskesi kesin sonuç verir. 

  Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmak için doğru bir şekilde saç bakımı yapılması gerekir. Saç derisindeki yağ kötü bir görüntü oluştursa da saç derisinin ve saç tellerinin bu yağa ihtiyacı vardır. Bu yağ tamamen yok edildiği takdirde saçlar kuru ve donuk olacaktır. Bu şekilde saçlar da kolay bir şekilde kırılır. O nedenle çok sıcak suyla saç yıkanmamalıdır.

  Daima ılık su ile saçın temizlenmesi gerekir. Soğuk su ile saç yıkamak saç derisindeki kan dolaşımını artırır. Sağlıklı saçlar için haftanın üç günü saçlar yıkanmalıdır. Özellikle boyalı saçların temizlenmesi için özel renk koruyucu şampuanlar kullanılabilir. Saçlar boyandıktan iki gün sonra yıkanmalı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır Saç Bakım Maskesi Nasıl Hazırlanır

  Saça İyi Gelen Saç Bakım Tüyoları

  Sağlıklı saçların olması için bazı doğal yöntemlere başvurmak gerekir. Özellikle kepek sorunu yaşayan kişiler ve saç derisi kuru olanlar belli aralıklarla saçlarına bal ile masaj yapabilirler. Bal saçlara uygulandığında canlılık ve parlaklık kazandırır. Balın yapısında bulunan vitamin ve mineraller saçı nemlendirirken kırılma ve kopmaları da engeller. Saçlarının ucu kırık olan kişiler saçlarının ucuna badem yağı ile bakım yapabilirler.

  Saçlara düzenli bir şekilde badem yağı sürüldüğünde saçlar yumuşar ve kolay şekil alır. Sağlıklı saçlara kavuşmak için saç doğal yöntemler ile kurutulmalıdır. Saç kurutma makinesi ve maşa gibi aletler saçı kurutarak kolay dökülmesini sağlar. Saç kurutma makinesi kullanılırken mutlaka soğuk ayarına alınmalıdır. Saç şekillendiriciler kullanılmadan önce ise saça mutlaka saç bakım yağları ve ya serumları uygulanmalıdır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sağlıklı saçlara kavuşmanın ön koşulu sağlıklı beslenmektir. Fast- food ve hazır gıdaları tüketmek saçların yıpranmasına ve zarar görmesine neden olan etkenler arasında yer alır. Vücuda omega- 3 alımı saçların parlak ve sağlıklı olmasını sağlar. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak saçların da daha güzel görünmesini sağlar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow