hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Göz Altı Morluğu Nasıl Geçer? Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

  Göz Altı Morluğu Nasıl Geçer Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir
  expand

  Göz altında farklı bir renk yoğunluğunun oluşmasına neden olan göz altı morlukları kadınlarda ve erkeklerde yaygın olarak görülen estetik sorunlardan biridir. Genellikle ciddi bir sağlık probleminin işaretçisi olmayan bu durum ne yazık ki kolay bir şekilde geçmez. Kötü bir görünüme neden olduğu için de insanların yaygın olarak kurtulmak istedikleri problemlerin başında gelir. Göz altı morluğu nasıl geçer ve ne iyi gelir konularında merak ettiğiniz bütün bilgileri sizin için derledik.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Göz Altı Morluğu Nasıl Geçer? 

  Göz altı morluğu nasıl geçer konusunda giriş yapmadan önce öncelikle bunun nedenlerine yakından göz atmak gerekir. Göz altı morluklarının başlıca nedenleri;

  ● Uykusuzluk

  ● Aşırı uyuma

  ● Yorgunluk

  ● Susuzluk

  ● Genetik faktörler

  ● Yaşlanma 

  ● Alerjik reaksiyonlar

  Yukarıda yer alan başlıca problemler kolayca çözümlere sahip olabildiği gibi yaşlanma, alerji ve genetik faktörlerde farklı çözüm yolları bulunur. Göz altı morlukları için kendi başınıza uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri arasında aşağıdaki yöntemler öne çıkar;

  ● Daha sağlıklı bir yaşam biçimi benimseme

  ● Uykusuzluk sorununu ortadan kaldırma

  ● Biyolojik olarak ihtiyaç duyulan uyku saatini tespit etme ve istikrarlı bir şekilde sürdürme

  ● Gün içerisinde sıvı alımı konusuna özen gösterme 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ● Yorgunluğu engelleyebilmek için egzersiz, sağlıklı öğünler ve düzenli sağlık kontrolleri ile kaliteli bir yaşam sürme

  Burada yer alan yöntemleri uyguladıktan sonra vücudunuzun daha dinç, daha enerjik ve daha canlı olacağını gözlemleyebilirsiniz. Ek olarak sağlıksız yaşam belirtisi olan göz altı morluğu, yüzdeki çizgiler ve karışıklık durumunun ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. 

  Göz Altı Morluğu Nasıl Geçer Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir

  Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

  Neredeyse her tedavi yöntemi olduğu gibi göz altı morluğunu geçirebileceğiniz ve uzmanlar tarafından önerilen bazı yöntemler de bulunur. Bu doğal yöntemlerden başlıcaları; soğuk kompres yöntemiyle şişkinliği indirme, kaliteli ve sağlıklı uyku sürelerine uyma ve de uyku esnasında başı daha yüksek bir konumda tutmadır.

  Soğuk Kompres Yöntemi: Morluklar için en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olan soğuk kompres gözaltı morlukları için de oldukça etkilidir. Temiz bir havlu içerisinde yerleştireceğiniz buz küplerini kısa süre gözaltına uyguladıktan sonra şişliğin yavaşça azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kaliteli Uyku Düzeni: Göz altı morluklarını ortadan kaldırabilmek için tercih edebileceğiniz diğer yöntem ise kaliteli uyku alma olacaktır. Uzmanların açıklamalarına göre yetişkin bireylerin gün içerisinde 8 saat kesintisiz uyku alması tavsiye edilir. Uyku esnasında odaya hiçbir teknolojik cihaz sokmamak ve karanlık bir ortamda uyumak da oldukça önemlidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu melatonini salgılayabilmesi için uyumadan en az bir buçuk saat önce televizyon, telefon ve bilgisayar gibi mavi ışık yayan cihazlar da uzak durulması tavsiye edilir. Ilık bir ortam içerisinde ve her gün aynı saatte yatıp kalkmakta kaliteli uykunun sırları arasında bulunur.

  Baş Yüksekliği: Kaliteli uyku faktörleri arasında yer alan ve göz altı morluklarını doğrudan etkileyen bir diğer şey baş yüksekliğidir. Uyku esnasında fazla miktarda kanın başa toplanmasını engellemek için birkaç yastık tercih edilebilir.

  Yukarıda yer alan yöntemler uygulaması basit ve zahmet gerektirmeyen önlemler arasında bulunur. Ancak yaş, alerjik reaksiyonlar ve genetik nedenlerden ötürü oluşan göz altı morluklarını geçirebilmek için estetik müdahale zorunlu olur. Bilindiği üzere göz altı morlukları göz kapaklarında bulunan damarların genişlemesinden ötürü oluşur. Bu durumun önüne geçebilmek ve daha pürüzsüz bir cilt elde edebilmek açısından estetik müdahale uzman doktorlar tarafından yapılabilir. Eğer yakın akrabalarınız içerisinde bu durumu yaygın olarak gözlemliyor ve ortadan kalkmasını istiyorsanız bir estetik cerrahın yardımını alarak daha iyi bir görünüme sahip olabilirsiniz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow