Egzersiz hakkında doğru bilinen 5 yanlış

Pek çok kişinin sosyal medyada egzersiz ve beslenme tavsiyeleri verdiği, spor uzmanı olmanın kolaylaştığı günlerdeyiz. Ama bazı tavsiyeler yanıltıcı olabiliyor. İşte Business Insider dergisi tarafından yayımlanan doğru bilinen 5 yanlış. (Hazırlayan: İyilik Sağlık Haber)Hızlı kilo vermek için en etkili yol spor yapmaktır
1 / 5
Egzersiz hakkında doğru bilinen 5 yanlış
Yanlış.

Yapılan araştırmalar, kısa zamanda sonuç almak istiyorsanız doğru beslenmenin spordan çok daha etkili olduğunu gösteriyor. Hızlı kilo kaybı için yapmanız gereken iki katı spor yapmak değil, beslenmenize dikkat etmek.

Ancak uzun dönemde fit kalmak istiyorsanız düzenli egzersiz yapmak en az beslenme kadar önem kazanıyor.
Ağırlık çalışarak yağlarınızı kasa çevirebilirsiniz
2 / 5
Egzersiz hakkında doğru bilinen 5 yanlış
Maalesef mümkün değil. Ağırlık kaldırmanın yağları kasa dönüştürmek gibi sihirli bir etkisi yok. Ağırlık çalışarak kas yapabilirsiniz, ama kaslarınız yağ dokusunun altında kalacaktır. Kasları görünür hale getirmek için yağlardan kurtulmanız gerekir.
Haftada 1-2 gün spor yaparak şekle girebilirsiniz
3 / 5
Egzersiz hakkında doğru bilinen 5 yanlış
Rutgers Üniversitesi spor uzmanları haftada en az 3 gün belirli bir program dahilinde spor yapmanız gerektiğini söylüyor ama daha da önemlisi her gün hareket etmenizi öneriyor. Kısa tempolu yürüyüşler, merdiven çıkmak gibi basit günlük fiziksel aktiviteler yaptığınız diğer idmanları daha etkili kılıyor.
Fit olmak istiyorsanız maraton koşmak gibi uzun kardiyo antremanları yapmanız gerekir
4 / 5
Egzersiz hakkında doğru bilinen 5 yanlış
İyi haber fit olmak için illa maraton koşmanız gerekmiyor! Yapılan araştırmalar çok hızlı ve zorlayıcı tempoda yapılan kısa egzersizlerin, uzun süreli sabit tempo egzersizler kadar
faydalı olabileceğini gösteriyor. Haftada 1 saatten az ama zorlayıcı tempolarda koşanlarla, 3 saatten fazla koşanlar arasında bir karşılaştırma yapılmış ve her iki grubun da kalp sağlığı açısından aynı oranda fayda gördükleri tespit edilmiş.
Sporu bıraksanız bile en az 2-3 hafta kas kaybınız olmaz
5 / 5
Egzersiz hakkında doğru bilinen 5 yanlış
Ne yazık ki sporu bıraktıktan sonra 1 hafta içinde çok emek vererek yaptığınız kaslar zayıflamaya başlıyor. Bu yüzden düzenli spor yapmanız önemli.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS