İlişkinizi düzeltecek tek bir şey olsa, yapar mıydınız?

Dr. Margaret Paul, 43 yıldır çift terapisi yapan bir psikolog. Meslek hayatında geçirdiği tüm bu yıllar içinde, çiftlerin hepsinin aynı sorundan muzdarip olduğunu tecrübe eden Margaret, bu sorunla ilgilenilirse, tüm problemlerin çözüleceğini savunuyor. Hazırlayan: İyilik Sağlık HaberTek Sebep: Kendini bırakmak

Duygularınızın, sağlığınızın, finansal durumunuzun, ilişkinizin ve vaktinizin sorumluluğunu almadığınızda, otomatik olarak partnerinizin sizden sorumlu olmasına sebep olursunuz. Başka birisini kendi duygularınız veya sağlığınız açısından sorumlu tutarsanız, o kişiyi sizi sevmesi, sizi takdir etmesi, veya size istediğinizi vermesi için manipule etmeye başlamış olursunuz. Bu manipülasyon da ilişkide büyük problemler açığa çıkarır.

İşte sorumluluk almayarak kendini bırakmanın çeşitli yolları ve sonuçları:

Duygusal sorumluluk almamak

Büyürken, çoğumuz yalnızlık, kalp kırılığı, ve çaresizlik hissederiz. Bunlar hangi yaşta olursanız olun çok zorlayıcı hisler...

Eğer etrafımızda bu hislerle başa çıkabilmemiz için bizi yönlendiren, yardımcı olan biri yoksa, kendi kendimize bazı yöntemler geliştiririz. Bu zorlayıcı hislerden kaçmak için çoğu kişinin kullandığı 4 ana yöntem vardır. Bu 4 yöntem yetişkin hayatımızda bize stres, suçluluk, utanç, öfke ve depresyonun yanı sıra ilişki problemleri de getirir. Peki nedir bu 4 yöntem?

1. Kendimizi kabullenmek yerine yargılıyoruz

Onu yanlış yaptım, burada hatalı davrandım, şunu eksik bıraktım, bunu erteledim diyerek sürekli kendinizi yargıladığınızı fark ettiniz mi? Kendinizi yargılamak stres, depresyon, suçluluk ve utanç gibi hislere sebep olur. Kendinizi yargılamak aynı zamanda değerli hissedebilmek için başkalarının takdirine ihtiyaç duymanıza sebep olur. Diğer insanların takdirini elde etmek için uyguladığınız kontrol ve manipülasyon taktikleri de ilişkilerde problem yaratır.

2. Hislerimizi yok sayıp sürekli düşüncelere dalarak kalbimizde değil kafamızda yaşarız

Hislerimizle nasıl başa çıkacağımızı bilmediğimizde, onlardan kaçmaya çalışırız. Sanki tüm vücudunuzda değil de kafanızda yaşıyormuşsunuz gibi hissediyor musunuz?

Başkalarıyla, kalbimizi ve ruhumuzu kullanarak bağ kurarız. Kafamızı değil. Hislerinizin sorumluluğundan kaçmak için kafanızda kaldığınızda, partnerinizle duygusal bir şekilde bağ kuramazsınız.

3. Depresyonu, stresi, suçluluğu, utancı ve öfkeyi bastırmak için çeşitli bağımlılıklar ediniriz

Çok fazla alkol, uyuşturucu, yemek, TV, kumar, aşırı alışveriş, iş, seks, ve daha birçok bağımlılık, ilişkilerde kavgaya ve soğukluğa sebep olabilir.

4. Kendi hislerimizden partnerimizi ve diğer yakınlarımızı sorumlu tutarız

Duygusal olarak kendimizden vazgeçince, bize iyi hissettirmek diğer insanların işiymiş gibi davranmaya başlarız. Partnerinizi öfke, suçlama, eleştiri, ve benzeri hislerinizi kullanarak sizin kendi kendinize vermediklerinizi onun size vermesi için zorluyor musunuz? Partneriniz bu kontrolcü tavrınıza nasıl tepki veriyor?

Birçok ilişki bu şekilde çalışmayan bir sisteme dönüşür. Bir kişi sinirlidir ve diğeri kendini uzaklaştırır, veya ikisi de sinirlenir veya ikisi de uzaklaşır. Bazı sistemlerde biri sinirlidir diğeri de ne denirse yapar, bu sistem her denileni yapan kişi kin dolana kadar işliyormuş gibi görünebilir. Ama sonuç olarak sürekli veren kişi bir noktada isyan eder. İki taraftan biri bile duygusal açıdan kendinde vazgeçerse, ilişki yürüyemez.

Finansal sorumluluk almamak

Finansal açıdan kendinize bakmıyorsanız, ve partnerinizin sizin finansal sorumluluğunuzu üstlenmesini bekliyorsanız, ortaya bazı problemler çıkabilir. Bu durum, eğer partneriniz finansal sorumluluğu üstlenmeyi kabul ediyorsa ve olayla başa çıkışı sizi rahatsız etmiyorsa sorun olmayabilir. Ama eğer finansal açıdan sorumsuz davranıyorsanız, örneğin fazla para harcıyor veya partnerinizin ne kadar para kazandığına ve nasıl harcadığına karışıyorsanız, finansal durumunuz yüzünden ilişkide birçok problem ortaya çıkabilir.

Zamanı yönetmek konusunda sorumluluk almamak

Kendi zamanınızı yönetmek konusunda sorumluluk sahibi olmayı reddediyor ve sürekli dağınık yaşayıp, her yere geç kalıyorsanız bu partnerinizi de doğrudan etkiler. Hele de titiz ve dakik biriyle beraberseniz ilişkinizde büyük problemler doğabilir.

Sağlığınız konusunda sorumluluk almamak

Kötü beslenen, egzersiz yapmaktan kaçınan, uykusuna dikkat etmeyen biriyseniz sağlık problemleri yaşayabilirsiniz. Sürekli hastalanan birine bakma sorumluluğu partnerinize ağır gelebilir.

İlişki konusunda sorumluluk almamak

İlişkide kendiniz adına konuşmuyorsanız, bunun yerine her söylenileni kabul etmeyi veya sessizce karşı koymayı seçiyorsanız, ilişkideki sevgiyi öldürüyor olabilirsiniz. Bu davranışlar ilişkide kavga, güven ve saygı eksikliğine yol açar.

Sevgi konusunda sorumluluk almamak

İlişkide sevgiyi paylaşmak yerine sürekli size sevgi gösterilmesini bekliyorsanız, partnerinizi yorarsınız.

Sorumluluk almayarak kendi gücünüzden vazgeçmek yerine kendinizi sevmeyi öğrenin

Eğer sorumluluk almayarak kendi gücünüzden vazgeçiyorsanız bu size diğer insanların takdirine bağımlı kılar. Sevgi dolu bir ilişkinin anahtarı %100 sorumluluk almaktan ve kendinizi sevmekten geçer. Kendinizle gerçekten bağlantı kurduğunuzda, her zaman içinizde olan rehber sizi sonsuz sevgiyle dolduracaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS