Bilge kişilerin farkına vardığı 10 gerçek

Bilge kişilerin farkına vardığı 10 gerçek

Bazı insanlar vardır, yıldızları yüksektir. Hayatları yolunda gider, kendilerinden memnundurlar, çevrelerinde onları seven, takdir eden insanlar vardır. Bazılarımız ise sıkışıp kalmış gibi hissederiz. Sürekli bir mücadele içindeyizdir, hayallerimiz bir türlü gerçekleşmez. İçten içe hep daha iyi bir durumda olmamız, daha fazla para kazanmamız, daha iyi görünmemiz gerektiğini düşünürüz. İsteklerimizin gerçekleşmemesinden şartları veya etrafımızdakileri suçlarız.

Aslında hayatımızda olanlara bize bir şeyler öğretecek durumlar olarak bakmayı başarabildiğimiz anda özgürleşiriz. Daha rahat olmaya, kendimizi olayların akışına bırakmaya başlarız.       

Mutluluk Uzmanı Shannon Kaiser kitabı için yaptığı araştırmada, çoğumuzun hayatımızın bir noktasında fark ettiği çok önemli bir gerçeği tespit etmiş.

Yaşadığımız tecrübeler bir şeylerin farkına varmamızı sağlamak içindir. Eğer bir tecrübeden çıkartmamız gereken dersi almazsak, kendimizi tekrar tekrar benzer durumlarda buluruz. Kişilerin değiştiği ama zorlukların ve mutsuzlukların aynı kaldığı ilişkiler, ruhumuzu körelten işler tekrar tekrar yaşanır. ‘’Neden hep aynı şey bana oluyor, neden ben?’’, ‘’Ben bunu hak etmiyorum’’ diye isyan ederiz. Ta ki kendimizle ilgili farkına varmamız gereken her ne ise anlayıp dersimizi alana kadar…

Zorluklardan kaçamazsınız ama onlara size ne öğretmek için hayatınıza girdiklerini anlama merakıyla farklı bir şekilde yaklaşabilirsiniz. Bu yaklaşım sırtınızdan bir yük kaldırıp, her zorluktan bir gelişim fırsatı çıkartmanızı sağlayabilir.

İşte bilge insanların fark ettiği ama çok da bahsetmediği 10 gerçek:

 1. Yaptıklarımızda yanlış yoktur, sadece gelişim vardır.
  Mevcut durumda elimizden gelen neyse onu yaparız. Bilge kişiler yaptıklarını yanlış olarak değerlendirmek yerine, bir daha kendilerini aynı durumda bulduklarında neyi daha farklı, daha iyi yapacaklarına odaklanırlar.    
 2. Dersinizi alana kadar aynı şeyleri tekrar tekrar yaşarsınız.
 3. Başkalarının size olan davranışları sizin kendinizle ilgili inanışlarınızı yansıtır.
 4. Siz kendinizi ne kadar onaylarsanız, o kadar az başkalarının onayına ihtiyaç duyarsınız.
 5. Hayatınızda oluşan durumlar problem değil olasılıklardır.
 6. Olanlar hiçbir zaman size karşı değil, her zaman sizin içindir. Herşeyde bir hayır vardır!
 7. Varacağınız son bir nokta yoktur, hedefler ve istekler bitmez.
 8. Bugün yaşadıklarınız siz yarın yaşayacaklarınıza hazırlamak içindir.
 9. Hayatta ihtiyacınız olanı yaşarsınız. İstediğinizi düşündüğünüz gibi olmayabilir ama emin olun ihtiyacınız olandır.
 10.  Hayatınızı nasıl şekillendireceğiniz sizin elinizdedir.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS